Severní Itálie zakázala výstavbu mešit a minaretů

Severní Itálie zakázala výstavbu mešit a minaretů
30 / 09 / 2016, 08:15

Zákonodárci na severu Itálie schválili kontroverzní zákon, který téměř znemožňuje výstavbu nových mešit. Kritici uvádějí, že zákon je protiústavní.

Nově schválený zákon předložila pravicová Liga severu a ve středu byl schválen těsnou většinou poslanců, uvádí italské noviny Il Secolo XIX. Zdroj: rt.com

Zákon definuje kritéria a omezení pro výstavbu nových náboženských budov, aby mohly získat stavební povolení. Každá taková stavba nesmí být v rozporu s „architektonickou a rozměrovou shodou v závislosti na specifický architektonický charakter ligurské krajiny,“ což v praxi znamená, že mešity a minarety do regionu rozhodně nepatří, protože jsou "ne-ligurské",

Přestože ustanovení zákona neuvádí žádné konkrétní náboženské budovy, tím méně muslimské, místní média jej nazvala "protimešitový". Politici z hnutí Five Star (Cinque Stelle) a z Demokratické strany (PD) však tvrdí,  že zákon je v rozporu s italskou ústavou. 

Toto tvrzení odmítá Marco Scajola, který má v Ligurii na starost urbanismus a tvrdí, že "zákon respektuje obecné charakteristiky ligurské krajiny a stanovuje jasná pravidla pro obce a občany." Zákon dává současně místním samosprávám větší pravomoci pro umístění nových budov a další kritéria, která musí být respektována. Obce by měly rozhodnout o výstavbě nových náboženských budov až podle výsledků místních referend. V praxi to však může způsobit problémy, protože podle ligurské ústavy je zakázáno pořádat referenda k otázkám, které „jsou kladeny na jednotlivce nebo specifické skupiny jednotlivců“. 

Podobný zákon byl schválen v roce 2015 v Lombardii, ale italský ústavní soud ho zrušil letos v únoru s odůvodněním, že "ohrožoval svobodu vyznání." Ligurské úřady tedy budou muset věnovat mimořádnou pozornost textu svých právních předpisů, aby se zabránilo stejnému výsledku jako v Lombardii. 

Počet mešit je v Itálii relativně nízký, i když o mešitě v Římě se tvrdí, že je jednou z největších v Evropě. Muslimové využívají k modlení spíše pronajaté budovy nebo vyhrazené prostory, přestože je jejich počet kolem jednoho milionu. Islám je také jediná významnější víra, která v Itálii nemá oficiální status. 

 

Italském regionu Ligurie schválil kontroverzní zákon, který může dělat to téměř nemožné, aby nové mešity, které mají být postaveny v této oblasti. Kritici popisují zákon jako protiústavní.

Sada nových pravidel navrhl strany Liga severu byl přijat těsnou většinou, s 16 hlasy pro a 15 proti středu, v souladu  se italské noviny Il Secolo XIX.

Tagy článku