KLDR se chlubí vodíkovou bombou, která je stokrát silnější než atomová

KLDR se chlubí vodíkovou bombou, která je stokrát silnější než atomová
11 / 12 / 2015, 07:30

Včera přinesla média informaci, že Severní Korea vyvinula vodíkovou bombu. Pokud by to byla pravda, znamenalo by to významný posun ve vývoji jaderných zbraní.

Zahraniční pozorovatelé jsou ohledně prohlášení korejského vůdce Kim Čong-una skeptičtí, takový pokrok v jaderné technologii se prý zdá nepravděpodobný. Kima ale prohlásil, že KLDR je připravena "provést explozi atomové i vodíkové bomby, aby zajistila spolehlivou ochranu suverenity a důstojnosti státu", citovala ho severokorejská agentura KCNA.

"Toto tvrzení je  neoddělitelně spojeno se zasedáním Rady bezpečnosti", řekl Jasper Kim, ředitel Centra pro řešení konfliktů ze soulské Ewha univerzity. "Severní Korea chce dosáhnout silnější vyjednávací pozice."

Podle analytiků je sice pravděpodobné, že Severní Korea skutečně několik let usilovně pracuje na vodíkové nebo termonukleární bombě, ale není podle nich schopna tuto zbraň vyrábět.

Severní Korea v jaderných testech dosud využívala plutonium, jeden z prvků používaných na štěpení pro zbraně jako jsou atomové bomby.  Od roku 1980 prý existují určité důkazy, že KLDR se snaží vedle plutonia používat vysoce obohacený uran, nicméně to podle odborníků ještě není důkaz o existenci vodíkové bomby. 

"Je nepravděpodobné, že by Severní Korea vlastnila vodíkovou bombu. Myslím, že to vypadá, že ji bude teprve vyvíjet," říká výzkumný pracovník Lee Chun-geun ze Science and Technology Policy Institute.

Pokud by ale prohlášení diktátora bylo založeno na pravdě, jednalo by se o velice závažné bezpečností riziko. Vodíková bomba přitom může být až stokrát silnější než atomové bomby. Atomová bomba - jako ty, které USA shodilo na Hirošimu a Nagasaki na konci druhé světové války - produkuje štěpnou reakci, ve které se neutron srazí s jádrem atomu a rozdělením na dvě menší jádra dochází k uvolnění energie. Vodíková bomba produkuje fúzní reakci - což je zdroj energie slunce a hvězd - v níž narážející jádra tvoří nové jádro. Zařízení pak produkuje explozi řádově silnější než u atomové bomby. 

Test termonukleární zbraně proběhl již v roce 1954 na atolu Bikiny na Marshallových ostrovech. Vodíková bomba Castle Bravo o síle 15 megatun trinitrotoluenu byla tisícinásobně silnější, než bomba, která zničila Hirošimu na konci druhé světové války. V okolí vytvořila teplotu 55 000 stupňů Celsia. Ohnivá koule byla sedm kilometrů široká a nechala za sebou kráter hluboký 73 metrů. Výbuch otřásl ostrovy ve 200kilometrové vzdálenosti a jaderný mrak dosáhl výšky 100 kilometrů nad oceánskou hladinou. Radioaktivní spad zasáhl Austrálii, Indii a Japonsko.


Zdroj: CNN

 

 

 

Tagy článku