foto: Wikipedia/Ilustrační foto
Severní Korea dnes provedla svůj pátý jaderný test, podle expertů dosud nejsilnější.
Soul/Tokio/Pchjongjang 9. září (ČTK) - Jihokorejská prezidentka test odsoudila jako čin "fanatické nezodpovědnosti", zatímco americký prezident Barack Obama spojence v Soulu a Tokiu ujistil, že Spojené státy budou hájit jejichbezpečnost. Ke kritice Pchjongjangu se přidala i Moskva a Peking. Situací se má zabývat Rada bezpečnosti OSN, ozývá se i volání po dalším zpřísnění mezinárodních sankcí vůči severokorejskému režimu.
Moskva je podle šéfa ruské diplomacie Sergeje Lavrova silně znepokojena dnešní jadernou zkouškou, a zdůraznil, že KLDR musí plnit rezoluce Rady bezpečnosti OSN a že Pchjongjang musí v tomto smyslu dostat "velmi silné poselství".
Americký ministr zahraničí John Kerry uvedl, že všichni jsou zprávou o jaderném testu znepokojeni a že o počínání Severní Koreje se bude jednat v OSN. "Je jasné, že Japonsko a Jižní Korea jsou vážně znepokojeny, protože jsou to sousední země (KLDR), ale dá se říci, že toto znepokojení sdílí Čína, Rusko i USA," řekl Kerry na úvod schůzky s Lavrovem.
Účelem zkoušky bylo podle severokorejské státní televize ověřit si vlastnosti nové hlavice vyšší úrovně, která má umožnit konstruovat silnější, menší a lehčí jaderné zbraně. Zkouška prý dokázala, že země je připravena odpovědět na provokace ze strany nepřátel včetně USA.
Množství energie uvolněné při výbuchu odpovídalo podle nejmenovaného činitele z jihokorejského ministerstva obrany přibližně deseti kilotunám, zatímco při dosud poslední lednové zkoušce hovořil Soul o šesti.
Severní Korea letos stupňovala frekvenci zkoušek svých raket středního a delšího doletu schopných nést jaderné hlavice. Pchjongjang opakovaně slovně hrozil Soulu a Washingtonu odvetou za jejich společné vojenské akce na poloostrově a za sankce proti režimu.
Tvrzení o dosaženém pokroku nebylo možné nezávisle ověřit. Podle agentury AP se dá čekat růst obav, že Severní Korea udělala další krok k cíli vyzbrojit se raketou schopnou zasáhnout území Spojených států. Severní Korea již patří k zemím nejvíce vystaveným sankcí, ale Pchjongjang nejspíše chtěl předvést, že to jej neodradí od nastoupené cesty. Prodlužování doletu raket na mobilních odpalovacích zařízení zvyšuje schopnost KLDR ohrozit desetitisíce amerických vojáků na základnách v Jižní Koreji a v Japonsku.
Severní Korea několikrát neúspěšně testovala obávanou dvoustupňovou mezikontinentální balistickou raketu Tepodong-2, která by podle odhadů mohla s doletem přes 6000 kilometrů teoreticky ohrozit i americkou Aljašku.
I Peking podle čínské diplomacie poslední severokorejskou jadernou zkoušku ostře odmítá. Čína zároveň Pchjongjang vyzvala, aby ukončil veškeré kroky, které by vedly k eskalaci napětí.
"Mezinárodní společenství se musí semknout tváří tvář této nové provokaci," apeloval francouzský prezident François Hollande. Severokorejský test je podle šéfky diplomacie EU Federiky Mogheriniové vážnou hrozbou pro mír a bezpečnost celého regionu.
Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) severokorejský test odsoudila jako "naprosté pohrdání opakovanými požadavky mezinárodního společenství".
Americká geologická služba USGS uvedla, že v místě jaderného testu byly zaznamenány otřesy o síle 5,3 stupně. Podle amerického analytika osloveného agenturou Reuters odpovídala s ohledem na oznámenou sílu otřesu energie uvolněná při předpokládané explozi dokonce 20 až 30 kilotunám.
KLDR dosud provedla pět ověřených jaderných testů v letech 2006, 2009, 2013 a dva v letošním roce, nejspíš pomocí bomb z plutonia. Zkouška z října 2006 nebyla podle expertů příliš úspěšná, druhý test z roku 2009 měl sílu 2,35 kilotuny TNT, test z února 2013 až devíti kilotun TNT, což je zhruba poloviční síla pumy Fat Man, kterou Spojené státy svrhly na japonské město Nagasaki. Další test z letošního ledna, kdy KLDR provedla úspěšnou zkoušku miniaturizované vodíkové pumy, měl sílu sedmi kilotun TNT a síla dnešního, pátého testu se odhaduje na deset kilotun TNT.
Tagy