Sexuální menšiny podpořilo v Praze 40 000 lidí, tradiční rodinu 500

Sexuální menšiny podpořilo v Praze 40 000 lidí, tradiční rodinu 500
Autor fotografie: Pixabay|Popisek: Ilustrační foto
14 / 08 / 2016, 09:15

Prahou včera odpoledne prošel pochod hrdosti leseb, gayů, bisexuálů a transsexuálů, kterým vyvrcholil šestý ročník festivalu sexuálních menšin Prague Pride. Účastníci průvodu, kterých bylo podle organizátorů kolem 40.000, si připomněli památku obětí červnové střelby v nočním gay klubu v americkém Orlandu.

(ČTK) Průvod vyšel ve 13:00 z Václavského náměstí. V čele jel Omar Sharif junior, vnuk egyptského herce téhož jména. Během arabského jara v roce 2012 se jako první veřejně známá osobnost arabského světa přihlásil ke své homosexuální orientaci, a musel proto kvůli své bezpečnosti opustit rodný Egypt.

Součástí průvodu bylo i deset alegorických vozů. Na jednom z nich jel americký velvyslanec v ČR Andrew Schapiro.

V průvodu šli i někteří čeští politici, mimo jiné ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO), pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO) či předseda Strany zelených Matěj Stropnický.

 

Organizace Amnesty International ve svém stánku promítala krátké filmy s LGBT tématikou. Pro návštěvníky byly připraveny stánky s jídlem a s pitím, lidé si mohli také vyrobit placky, nechat se na 24 hodin oddat, nebo se zdarma nechat otestovat na virus HIV. 

Na podporu rodiny pochodovalo centrem Prahy asi 500 lidí

Asi 500 lidí včetně mnoha dětí se podle odhadu ČTK v centru Prahy zúčastnilo pochodu v rámci akce Den pro rodinu. Uspořádal jej Výbor na obranu rodičovských práv spolu s Mladými křesťanskými demokraty. Účastníci se vydali z Ovocného trhu přes Karlův most na Kampu na protest proti souběžně konanému průvodu na podporu sexuálních menšin. Pochod trval zhruba hodinu a měl naprosto poklidný průběh.

Demonstranti nesli mnoho českých vlajek, nad hlavami měli také pestrobarevné balonky s nápisy "My jsme tady taky". Akci doprovázely dechovka a mažoretky. "Co nejvíce rodinek, kde jsou děti, máma, tatínek," stálo se na jednom z transparentů.

Akci osobně podpořili také senátor Milan Pešák (za ODS) nebo pražský radní Jan Wolf (Trojkoalice SZ, KDU-ČSL, STAN). "V dnešní době se stále bavíme o problémech Evropy. Ta je postavena na křesťanských tradicích, kde základem je rodina. Proto bychom její podpoře měli věnovat maximum," řekl Wolf.

"Každý den se desetitisíce rodin v České republice starají o své děti. Vychovávají nové občany, daňové poplatníky. Atmosféra ve společnosti i daňový systém přitom nezvýhodňují ty, kteří si vyberou úlohu zodpovědné výchovy nových generací. Ale spíš ty, kteří si vyberou pohodlný a nikým a ničím nevázaný životní styl," uvedla už dříve Jana Jochová z Výboru na obranu rodičovských práv.

Účastníci průvodu Prague Pride podle ní ostentativně oslavují zábavu bez zodpovědnosti, navíc jsou podporováni dotačními programy, nadnárodními korporacemi, zahraničními ambasádami a obrovským mediálním zájmem. "My naopak slavíme zodpovědnost zábavou. Česká rodina si to zaslouží," dodala Jochová.  

 

Tagy článku