"Arabské jaro" v Egyptě před několika lety: skupiny mladíků přepadly ženy, izolovaly je od okolí a pak osahávaly či znásilnily.
Podle interní zprávy vysokého policejního úředníka, kterou získal německý tisk, byly chaos a násilí při novoročních oslavách v Kolíně nad Rýnem obrovských rozměrů. Podle zprávy měli policisté dokonce obavy z mrtvých. Německý stát v Kolíně nad Rýnem nebyl pánem situace už v předvečer Nového roku, vyplývá ze zprávy, kterou cituje deník Der Spiegel. V článku je citováno několik příkladů z předmětné zprávy, ze kterých vyplývá, že osoby, které policisté kontrolovali nebo se pokoušeli zadržet, byli přistěhovalci a žadatelé o azyl. Zpráva cituje rovněž Syřana, který tvrdí, že je hostem Merkelové. (Zdroj: czechfreepress.cz)
Profil útoků – obklopení žen skupinami několika desítek mužů – připomíná násilí z Káhiry v letech 2011 a 2013, napsal Martin Novák na serveru Aktuálně.cz a pokračuje: "V době protestů proti režimu prezidenta Husního Mubaraka a později proti jeho nástupci Muhammadu Mursímu se na náměstí Tahrír odehrály stejné násilnosti."
Skupiny mladíků tehdy přepadly ženy, izolovaly je od okolí a pak osahávaly či znásilnily. Podle některých svědectví byly takových případů až desítky denně. Násilníci zneužívali velkého počtu lidí a chaosu, který na náměstí panoval. Policie nebyla po ruce a nemohla zasáhnout. Oběťmi byly i zahraniční novinářky. Jihoafrická reportérka televize CBS Lara Loganová či nizozemská žurnalistka Dina Zakariová.
V Egyptě, stejně jako v dalších severoafrických zemích, nejsou v zákoně termíny "sexuální obtěžování" či "sexuální napadení" jasně definovány. Jsou známy případy, že oběti jsou policií přemlouvány a vyzývány, aby obvinění stáhly. Případně jim policisté podsouvají, že je vina i na jejich straně: Například v tom, že jsou nedostatečně oblečené.
Obdobný postoj jako Egypt zřejmě zaujala kolínská primátorka Henriette Rekerová, která vydala prohlášení, že by se ženy ve městě při nadcházejícím karnevalu "měly držet od neznámých na délku paže". Rekerová navrhla „pravidla chování“ pro mladé ženy a dívky, „aby se jim takové věci nestaly“. To vzbudilo na internetu a na sociálních sítích odmítavé reakce, zvlášť sarkastické poznámky si vysloužila rada držet se od cizinců „na délku paže“. Zdroj: novinky.cz
Mnozí Němci její vyjádření vnímají, jako by primátorka dávala část viny za incident i obětem. „Možná by se i banky měly držet v bezpečné vzdálenosti od lupičů,“ uvedl ironicky jeden z uživatelů Twitteru, kde se klíčové slovo #einearmlänge (délka paže) stalo jedním z nejpoužívanějších německých „hashtagů“.
Přitom sama Rekerová byla loni v říjnu během volební kampaně bodnuta do krku odpůrcem přijímání přistěhovalců. Kandidovala za křesťanské demokraty (CDU) kancléřky Angely Merkelové, ačkoliv není členkou strany, a vyhrála se ziskem 52 procent hlasů. Server Rheinische Post tehdy napsal, že pachatel zůstal po útoku klidně stát na místě a řekl: "Musel jsem to udělat. Chráním vás všechny." Podle německých médií zadržený řekl, že motivem jeho činu byla vstřícná politika kancléřky Angely Merkelové i Rekerové vůči uprchlíkům.
Kolín nad Rýnem je ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko, kde tvoří přistěhovalci či potomci přistěhovalců největší podíl v populaci.