Šikana ve škole: Ministryně chystá kroky v kauze úmrtí učitelky

Šikana ve škole: Ministryně chystá kroky v kauze úmrtí učitelky
Autor fotografie: reprofoto LiveLeak / Blesk|Popisek: Video jasně ukazuje, jakým peklem si musela učitelka denně procházet
16 / 02 / 2016, 15:00

Obvykle se šikana týká žáků, ale na střední průmyslové škole v studenti patrně brutálně šikanovali svou učitelku. Na případ, který skončil zkolabováním vyučující a jejím úmrtí, upozornil deník Blesk. Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) se kvůli smrti učitelky hodlá obrátit na zřizovatele školy.

Věc by podle ministryně měl zřizovatel prošetřit a případně vyvodit důsledky. Valachová to řekla novinářům při dnešní návštěvě Středočeského kraje. Pražský magistrát, coby zřizovatel školy, zatím nehodlá vyvozovat žádné personální důsledky a počká na výsledek vyšetřování inspekce. Česká školní inspekce i policie se případem už zabývají, svoláno bylo také mimořádné zasedání školské rady.

Podle deníku Blesk pětapadesátiletou učitelku na střední průmyslové škole v Praze 10 týrala zřejmě trojice studentů, kteří na ni prý řadu týdnů útočili, omezovali ji a ponižovali. Vedení školy souvislosti s úmrtím ženy odmítá, ale hovoří o tom i jiní studenti a důkazem je také video, které se v sobotu objevilo na internetu.

„My jsme se jí na to ptali, co jí dělali a ona nám to řekla. Sama nám řekla i další věci, třeba, že jí praštili teleskopem - sama nám ukázala na spodní části předloktí modřinu velikosti asi o něco větší, než je průměr tenisového míčku,“ uvedl nejmenovaný student pro TN.cz.

Valachová uvedla, že by se vzhledem k závažnosti věci měl případem kromě školní inspekce zabývat také zřizovatel, aby "prověřil tu situaci z hlediska svých zřizovatelských funkcí vůči vedení školy, včetně možných důsledků, které on jako zřizovatel může dovodit".

"Já osobně se se zřizovatelem školy hodlám sejít," uvedla Valachová.

Pokud jde o případné systémové opatření, chce počkat na závěry vyšetřování a na jejich základě formulovat doporučení.

"Ale z mého pohledu bych chtěla zejména požádat rodiče a děti, aby respektovali své učitele, a rodiče aby podporovali děti v tom, aby učitele respektovaly," prohlásila.

Magistrát zatím nebude ve škole Na Třebešíně vyvozovat žádné personální důsledky, chce počkat na to, co ukáže vyšetřování České školní inspekce a Oblastního inspektorátu bezpečnosti práce.

"Než přistoupíme ke konkrétním opatřením, je nutné si utvořit na základě závěrů všech probíhajících a iniciovaných šetření jasný a co nejvíce objektivní obraz o tom, co se na škole odehrálo," uvedl náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD), který má v gesci školství.

Hlavní město podle Dolínka komunikuje se školní inspekcí, která ve škole na návrh magistrátu začala důkazní šetření. Svoláno bylo také mimořádné zasedání školské rady. Pracovníci školní inspekce dnes přišli do uvedené školy. Na místě budou situaci ověřovat několik dní, řekl ČTK náměstek ústředního školního inspektora Ondřej Andrys. Inspekce se nebude věnovat jen tomuto případu, který z pohledu trestního práva řeší policie.

"Nevyhýbáme se tomu, ale obecněji se zaměříme na to, jak se ve škole řešily sociálně-patologické jevy v minulosti. Jak fungují metodika prevence, školní psycholog a další pracovníci. Jestli se nějaké takové jevy v minulosti objevily a jak je škola řešila. Jaké jsou vztahy mezi žáky, mezi učiteli a mezi žáky a učiteli," uvedl Andrys.

Minimálně měsíc pak potrvá, než inspekce zjištění vyhodnotí. Případem se zabývají také pražští kriminalisté.

"Prošetřování je na samém prvopočátku, tedy v tuto chvíli nemohu být jakkoli konkrétní," sdělil ČTK mluvčí pražské policie Jan Daněk. Už dříve ČTK sdělil, že se kriminalisté případem zabývají na základě podnětu z médií.

Vedení školy se ohradilo proti tvrzení některých médií, že učitelka zemřela na následky šikany ze strany žáků. Zástupkyně ředitele Taťjana Kubíková ČTK již dříve sdělila, že příčinná souvislost mezi šikanou a úmrtím jejich kolegyně nebyla, na vině byly její zdravotní problémy.

Valachová se domnívá, že řešením šikany na školách není represe nebo zvýšení trestní odpovědnosti dětí.

"Já se přiznám, že mě spíše zaráží, že školy nevyužívají v nějaké zásadnější míře postihy, které umožňují jejich stávající předpisy, včetně třeba toho vyloučit daného žáka ze školy," uvedla.

Podle ministryně se bohužel také ukazuje, že škola, jakkoliv je otevřená, je podobně jako rodina někdy organismem pro sebe a případy šikany nebo násilí jsou těžko odhalitelné.

Zdroj: ČTK

Tagy článku