Šílená řidička Olga Hepnarová: Najela nákladním autem na zastávku u kostela svatého Antonína a zabila osm lidí

Šílená řidička Olga Hepnarová: Najela nákladním autem na zastávku u kostela svatého Antonína a zabila osm lidí
Popisek: Olga Hepnarová
15 / 04 / 2018, 18:15

Olga Hepnarová (1951- 1975) úmyslně najela vypůjčeným nákladním automobilem na tramvajovou zastávku a usmrtila osm lidí. Předtím se pokusila upálit dva důchodce a rituálně „pohřbila“ svůj trabant.

Byla dcerou bankovního úředníka a zubařky. Měla dlouhodobě psychické problémy, byla několikrát blázinci, pokusila se upálit dva důchodce na chatě svých rodičů. Ze svých problémů vinila celou společnost.

Chtěla udělat něco velkého, aby se na to nezapomnělo. Plánovala vykolejit rychlík, odpálit výbušninu v místnosti plné lidí, nebo postřílet ze samopalu lidi na Václavském náměstí. Velmi silný vztah si vypracovala k autu značky Trabant, kterým jezdila.

psali jsme: Drsná ředitelka nemocnice: Zabila postupně 320 lidí, aby se uvolnila lůžka. Pacienti, když umírali, prosili o milost

Den před svým životním činem nechala svůj Trabant rituálně sjet do rokle a půjčila si nákladní vůz značky Praga. Dne 10. července 1973 zaslala dopisy do redakcí Svobodného slova a Mladého světa, že chystá něco velkého. Od Letné to pak pustila z kopečka ulicí Milady Horákové směrem ke kostelu Sv. Antonína na Strossmayerově náměstí.

Olga Hepnarová

Spoušť, kterou po sobě zanechala Hepnarová

 

Tam najela do skupiny asi třiceti lidí čekajících na tramvajové zastávce. Zahynulo celkem osm lidí (tři na místě, tři téhož dne a další dva na následky zranění později). Dalších šest lidí bylo těžce a šest lehce zraněno.

psali jsme: Zabila své děti a pak prosila v televizi údajného únosce, ať jí její andílky vrátí

V průběhu vyšetřování i procesu svůj čin nikterak nepopírala a dokonce se k němu hrdě hlásila. Litovala pouze toho, že lidí nezabila víc a že mezi nimi nebyli i její rodiče.

Dne 12. března 1975 byla Olga Hepnarová v pankrácké věznici v Praze popravena oběšením. Stala se tak poslední ženou popravenou na území Československa.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu:  Historie - vnímáme dějiny v souvislostech a nadhledem. Sledujte nejdůležitější okamžiky historie. S námi víte více

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace