Šílená útočnice za Žďáru nad Sázavou je nepříčetná. Stíhání bylo zastaveno.

Šílená útočnice za Žďáru nad Sázavou je nepříčetná. Stíhání bylo zastaveno.
Autor fotografie: Ilustrační foto|Popisek: Šílená útočnice za Žďáru nad Sázavou je nepříčetná. Stíhání bylo zastaveno.
02 / 04 / 2015, 10:00

A nezbývá se než zeptat: "Kdy bude zase vraždit? Kdy jí další soud opět propustí z léčebny?" Je stát schopen ochránit své občany před útoky vraždících monster?

Státní zástupce Jiří Morava zastavil trestní stíhání vražedkyně ze Žďáru nad Sázavou a to kvůli její nepříčetnosti v době útoku. Pokud by jej nezastavil, hrozilo by jí odnětí svobody v délce 15 až 20 let nebo i výjimečný trest.

Ve Žďáru nad Sázavou došlo v polovině října k hrůznému útoku na žáky střední školy, při němž byly dvě studentky pobodány a jeden student bodnutím usmrcen. Tento kriminální čin nemá v České republice obdoby a vyvolává především zděšení a lítost nad nespravedlivou, zbytečnou smrtí.

O problému s umisťováním podobných šílenců do detekčních ústavů jsme psali v našem článku "Kolik duševně nemocných se může změnit ve vraždící monstra?"

Duševně nemocných, které může ataka nemoci proměnit v nepříčetná monstra, která nejsou schopna rozpoznat důsledky svého jednání a mohou se tak nakonec dopustit tak šílených činů jako šestadvacetiletá schizofrenička ve Žďáru nad Sázavou, jsou v České republice tisíce. Jejich nebezpečnost pro okolí lze výrazně snížit pravidelným podáváním léků. Jenže to je právě ten problém. Kdo to zajistí a kdo to zkontroluje?

Takže státní zástupce, potažmo český stát, opakuje stejný postup jako v roce 2012. Tehdy totiž také zastavil trestní stíhání stejné ženy. Tenkrát pobodala v Havířově vychovatelku a jako rukojmí si vzala sedmiletou dívku. Útočnici se podařilo zadržet a dívku osvobodit - pobodaná vychovatelka skončila v nemocnici.

Žena byla obviněna z pokusu o vraždu, stíhání ale bylo zastaveno kvůli její psychické nemoci. Skončila proto v opavské psychiatrické léčebně, kde zůstala až do února minulého roku, kdy ji Okresní soud v Opavě propustil z léčebny. Žena o osm měsíců později zabila jednoho studenta a další tři osoby zranila (zdroj: ceskatelevize.cz).

Psali jsme také:

Bezpečnost ve školách - jak dál? Řešení existuje

ASIS CZ - diskuze o bezpečnosti škol u kulatého stolu

Bezpečnost škol po útoku ve Žďáru nad Sázavou

Kolik duševně nemocných se může změnit ve vraždící monstra?

Dojde k dalšímu krvavému útoku ve škole? S největší pravděpodobností ano

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.