Šílenec Kim. Podle zprávy Kongresu je schopný zaútočit na USA elektromagnetickým pulzním útokem. Následky by byly katastrofální

Šílenec Kim. Podle zprávy Kongresu je schopný zaútočit na USA elektromagnetickým pulzním útokem. Následky by byly katastrofální
Popisek: Kim Čong-un
09 / 11 / 2017, 14:00

Američtí jaderní fyzikové varují, že vládce KLDR Kim Čong-un může spustit elektromagnetický pulzním útok. Důsledky pro americké obyvatelstvo by byly katastrofální.

KLDR podle amerického Kongresu a jaderných fyziků může spustit útok na USA, který by neměl v historii obdoby. Je údajně schopný provést útok elektromagnetickými pulzními zbraněmi (EMP). Důsledky by podle Kongresu a dalších expertů mohly znamenat pro americké obyvatelstvo hotovou katastrofu.

psali jsme: Cílem KLDR je dosáhnout rovnováhy sil s USA, řekl diktátor Kim

Pokud by takový útok byl proveden, mohla by KLDR kompletně vyřadit elektřinu, zásoby jídla a v krajním případě doslova vyhladit až 90% amerického obyvatelstva. A nejen to. Takový útok, pokud by byl úspěšný, by mohl rovněž vyřadit rozvodné sítě, telefonní linky a také internet. EMP zbraně jsou sice zatím známé pouze ze sci-fi filmů, vojenští analytikové však varují před možnou elektromagnetickou válkou v budoucnosti s nedozírnými následky. A ukazují na KLDR, která může podle nich vyvinout tyto zbraně a potom jimi zaútočit na USA.

psali jsme: Trump je nebezpečnější než Kim Čong-un, prohlásil ruský televizní moderátor

Prakticky by to znamenalo, že by EMP zbraně byly vyslány prostřednictvím válečných hlavic nad zemskou atmosféru a emitovaly by rychlé a neviditelné ,,bouře" elektromagnetické energie, které by mohly způsobit katastrofální následky následky v letecké i pozemní dopravě.   

Dosah zbraní EMP by byl sám o sobě značný, prakticky neomezený, dokázal by podle vojenských expertů pokrýt stovky i tisíce kilometrů. Proto by ani tento útok nevyžadoval velkou přesnost jako například balistické rakety, uvedla zpráva expertů Kongresu nazvaná ,,Útok EMP zbraněmi: existenční hrozba".

psali jsme: KLDR varovala USA před odplatou za nové sankce OSN

Peter Vincent Pry, bývalý analytik, který pracoval pro CIA, podotkl v této souvislosti, že by to znamenalo katastrofu zejména pro dopravní letadla, která by se zřítila. Další hrozbou v případě úspěšného provedení útoku EMP zbraněmi by byla zničení zásob jídla radiací, v důsledku čehož by až 90% americké populace zemřela během jednoho roku.

Mnoho dalších vojenských expertů, kteří se zabývají touto problematikou, však na druhé straně pochybují, zda KLDR by mohla útok EMP zbraněmi provést.Například kalifornský analytik Jeffrey Lewis, který se dlouhodobě KLDR zabývá, tomu nevěří. Není tak skutečně jasné, zda by KLDR mohla tímto způsobem USA ohrozit. Nicméně dřívější předseda Předseda Sněmovny reprezentantů Newt Gingrich varoval, že USA by na takový útok nebyly připravené.

 

Zdroj: businessinsider.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace