Šílenec oblečený jako postava ze Star Wars zabil učitele ve švédské škole

Šílenec oblečený jako postava ze Star Wars zabil učitele ve švédské škole
22 / 10 / 2015, 16:30

Stockholm 22. října (ČTK) - Jeden učitel přišel o život a dva žáci a jeden dospělý utrpěli vážná zranění při útoku maskovaného muže ozbrojeného mečem ve škole na jihozápadě Švédska. Podezřelého postřelila policie. Informoval o tom švédský tisk. Motiv činu není znám.

Podle policie na školu zaútočil dnes kolem 10:00 SELČ muž mezi 20 a 30 lety. Zranění studenti ve věku 11 a 15 let utrpěli bodné rány do břicha a hrudi a podstupují operaci. "Pohybují se na hranici mezi životem a smrtí," prohlásil lékař Lars Spetz.

"Do školy vnikla maskovaná osoba. Měla u sebe velký nůž nebo meč. Útočník zranil několik osob, nevím však, jaká zranění utrpěli," řekl švédského listu Expressen policejní mluvčí Stefan Gustafsson.

Policisté útočníka postřelili v jídelně školy. Mluvčí nemocnice, kam byl dotyčný převezen, původně sdělil, že také útočník svým zraněním podlehl. Později ale své tvrzení odvolal, napsal deník Dagens Nyheter. Útočník je prý ve vážném stavu a je operován.

K útoku došlo na základní škole ve městě Trollhättan, kde studuje asi 400 žáků od přípravky až po devátou třídu. Trollhättan leží asi 75 kilometrů severně od druhého největšího švédského města Göteborgu.

"Útočník měl masku Star Wars, černé oblečení a dlouhý meč. Někteří žáci se s ním chtěli vyfotit a na meč si sáhnout," řekl jeden z žáků, který sám při pohledu na zbraň utekl.

Další svědek přímo ze školy uvedl, že jeden z učitelů, aby ochránil své žáky a zabránil útočníkovi proniknout do třídy, vybudoval u dveří učebny barikádu.

Kolem školy se brzy shromáždilo množství policejních automobilů a sanitek. Bylo vidět šokované, plačící rodiče i děti a zástupy žáků, kteří místo urychleně opouštěli.

"Je to černý den pro Švédsko. Myslím na oběti a jejich rodiny, žáky a personál. Žádnými slovy nelze popsat, co teď prožívají. Postaráme se o to, aby dostali veškerou podporu, kterou potřebují," prohlásil švédský premiér Stefan Löfven, který přerušil své plánované pracovní povinnosti a odjel do Trollhättanu.

Místní představitelka Fahimeh Nordborgová bez bližších podrobností řekla, že o problémech s bezpečností se ve škole hovořilo již dříve. Přístup do bufetu, přes který žáci procházejí do jídelny a dalších prostor školy, byl totiž pro veřejnost neomezený.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.