Šílený střelec si za terč vybral křesťanské studenty na americkém kampusu

Šílený střelec si za terč vybral křesťanské studenty na americkém kampusu
02 / 10 / 2015, 15:00

Další útok šíleného střelce na americké škole. Sedm lidí zemřelo na místě, dva zemřeli při převozu do nemocnice. Může se to stát i v České republice? Existuje proti podobným útokům obrana?

K útoku došlo ve čtvrtek kolem půl jedenácté dopoledne v kampusu školy v Umpqua Community College v Roseburgu v Oregonu na západním pobřeží USA. Útočník si vybral školu, kterou navštěvuje 3300 studentů denního studia. Podle amerických médií byl pachatelem šestadvacetiletý Chris Harper Mercer, který zemřel při přestřelce s policií poblíž jedné z učeben. Mercer zřejmě nebyl studentem školy.


YouTube, USA TODAY 


YouTube, USA TODAY 

Mercer měl při útoku na sobě neprůstřelnou vestu, tři pistole a pušku. Osmnáctiletá studentka Kortney Mooreová uvedla, že oknem zničehonic proletěla kulka a trefila učitele do hlavy. Pak prý vešel střelec a všem řekl, ať si lehnou na podlahu. Potom jim nařídil, aby vstali ti, co se hlásí ke křesťanské víře a řekl: „Protože jste křesťané, uvidíte se s bohem za vteřinu,“ a začal střílet.


YouTube, Associated Press

Kampus byl okamžitě uzavřen a na místo dorazili oregonští policisté a agenti FBI. Místní šerif a policie odmítá zveřejňovat informace o střelci: „Neuvedu jeho jméno, neposkytnu mu slávu, po níž zřejmě toužil,“ řekl šerif.

O bezpečnost ve škole se stará jediný a ještě neozbrojený člen ochranky. Bývalý ředitel školy uvedl, že během dvou let nacvičovali učitelé i studenti tři cvičení s místní policií, ale na "takový útok se nejde připravit."

Na útok reagoval americký prezident Barack Obama, který znovu vyzval ke zpřísnění zákonů regulujících držení zbraní. Spojené státy jsou podle něj jedinou rozvinutou zemí světa, kde k podobným útokům dochází s železnou pravidelností. (Zdroj: rozhlas.cz)

YouTube, Associated Press

Poznámka redakce: Podobný případ se  nedávno stal i v ČR,  a i v případu šíleného střelce, který v zavraždil v Uherském Brodě osm lidí, nešlo rovněž žádným způsobem předejít. Tématu bezpečnosti v českých školách se SECURITY magazín věnuje pravidelně. Letošní 1. číslo našeho magazínu se zaměřilo především na zvýšení bezpečnosti v našich školách. Problematice byl věnován i letošní mezinárodní veletrh FSDays.

Redakce SECURITY magazínu je připravena poskytnout čtenářům kontakty na profesionály z odborných firem, případně bližší informace k problematice zabezpečení školských zařízení (jan.cihak@securitymedia.cz)

Psali jsme také:

Šílený školák zastřelil v Barceloně učitele. Plánoval pobít všechny učitele ve škole

Budou mít psychiatři přístup do centrálního registru zbraní?

Kolik duševně nemocných se může změnit ve vraždící monstra?

 

Tagy článku