Silné zemětřesení na Novém Zélandu. Úřady varují před tsunami

Silné zemětřesení na Novém Zélandu. Úřady varují před tsunami
13 / 11 / 2016, 13:45

Otřesy dosáhly síly 7,8 stupně Richterovy stupnice.

19:00 / Zemětřesení si vyžádalo nejméně dva životy...

 


 

18:00 / Podle očitých svědků je v místě nejsilnějších otřesů poškozeno nebo zničeno dálkové elektrické vedení a telefonní linky. Nefungují linky tísňového volání, vypadává internet. Otřesy údajně trvaly několik minut a následovala po nich během hodiny ještě série dalších o síle víc než šest stupňů. Hotely ve městě Christchurch byly spěšně evakuovány. V hlavním městě Wellingtonu, které leží asi 300 kilometrů od epicentra, se rozezněly sirény a lidé v panice vybíhali do ulic. Z lokality Cheviot ležící v centru zemětřesení jsou podle listu New Zealand Herald hlášeny značně poškozené budovy.

"Situaci sledujeme a jsme v kontaktu s naším generálním konzulátem v Sydney," řekla Valentová. Na Novém Zélandu má Česko honorární konzulát v Aucklandu. Podle dobrovolné databáze cestovatelů DROZD je nyní v oblasti Nového Zélandu registrováno 175 českých občanů.


 

14:30 / První přílivová vlna už dorazila na jižní pobřeží a další tsunami budou zřejmě následovat...Lidé se mají dostat co nejrychleji do evakuačních zón

 

 


13:45 / Mimořádně silné zemětřesení zaznamenala v neděli americká geologická služba USGS asi 90 kilometrů severovýchodně od novozélandského města Christchurch. Zprávy o škodách, zranění osob či hrozbě přívalové vlny zatím nejsou k dispozici. Úřad civilní ochrany vyzval k evakuaci do vyšších poloh, protože hrozí přílivová vlna.

 

Tagy článku