Šimon Peres prý zabránil Netanjahuovi, aby zaútočil na Írán

Šimon Peres prý zabránil Netanjahuovi, aby zaútočil na Írán
Autor fotografie: Pixabay.com/cs|Popisek: izraelská vlajka
02 / 10 / 2016, 15:30

Nedávno zesnulý politik Šimon Peres prohlásil pro list Jerusalem Post, že to byl on, který zabránil nynějšímu premiérovi Benjaminu Netanjahuovi, aby provedl útok na íránské nukleární plochy. Íránský nukleární program je zdrojem trvalého napětí mezi Izraelem a Íránem.

Rozhovor, který poskytl Peres v srpnu 2014, měl vyjít až po jeho smrti. Z něho vyplývá, že Peres chtěl konzervativního Netanjahua zejména v roce 2012 ,,držet na uzdě", aby k útoku nedošlo.

Na otázku novinářů z listu Jerusalem Post, jakého největšího úspěchu si sám osobně považuje v éře vykonávání prezidentského úřadu (2007 - 2014), Peres odpověděl, že ,,zabránil Netanjahuovi zaútočit na Írán", protože důsledky tohoto činu by mohly být nedozírné. V roce 2012 byl prý Netanjahu  připravený útok provést.

Peres řekl:

,,Nechci zabíhat do detailů, ale mohu Vám říct, že Netanjahu byl připraven spustit útok (na Írán) a já jsem mu v tom zabránil. Řekl jsem mu, že důsledky útoku by byly katastrofální."

Peres na druhou stranu reportérům z Jerusalem Post neodhalil, jakým způsobem přesně přesvědčil současného premiéra, aby útok nepodnikal. 

Peres, jeden z nejvýznamnějších izraelských politiků, zemřel na rozsáhlou mrtvici 28. září.

Zdroj: rt.com

Tagy článku