Šimon Peres prý zabránil Netanjahuovi, aby zaútočil na Írán

Šimon Peres prý zabránil Netanjahuovi, aby zaútočil na Írán
Autor: Pixabay.com/cs|Popisek: izraelská vlajka
02 / 10 / 2016, 15:30

Nedávno zesnulý politik Šimon Peres prohlásil pro list Jerusalem Post, že to byl on, který zabránil nynějšímu premiérovi Benjaminu Netanjahuovi, aby provedl útok na íránské nukleární plochy. Íránský nukleární program je zdrojem trvalého napětí mezi Izraelem a Íránem.

Rozhovor, který poskytl Peres v srpnu 2014, měl vyjít až po jeho smrti. Z něho vyplývá, že Peres chtěl konzervativního Netanjahua zejména v roce 2012 ,,držet na uzdě", aby k útoku nedošlo.

Na otázku novinářů z listu Jerusalem Post, jakého největšího úspěchu si sám osobně považuje v éře vykonávání prezidentského úřadu (2007 - 2014), Peres odpověděl, že ,,zabránil Netanjahuovi zaútočit na Írán", protože důsledky tohoto činu by mohly být nedozírné. V roce 2012 byl prý Netanjahu  připravený útok provést.

Peres řekl:

,,Nechci zabíhat do detailů, ale mohu Vám říct, že Netanjahu byl připraven spustit útok (na Írán) a já jsem mu v tom zabránil. Řekl jsem mu, že důsledky útoku by byly katastrofální."

Peres na druhou stranu reportérům z Jerusalem Post neodhalil, jakým způsobem přesně přesvědčil současného premiéra, aby útok nepodnikal. 

Peres, jeden z nejvýznamnějších izraelských politiků, zemřel na rozsáhlou mrtvici 28. září.

Zdroj: rt.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace