Simulovaný požár v pražském multifunkčním komplexu Quadrio. Evakuace za 3,5 minuty

Simulovaný požár v pražském multifunkčním komplexu Quadrio. Evakuace za 3,5 minuty
Autor: M2C|Popisek: Pracovník ostrahy společnosti M2C zabezpečuje prostor okolo OC Quadrio
30 / 07 / 2015, 08:00

Simulovaný požár v multifunkčním komplexu Quadrio prověřil připravenost zaměstnanců i hasičů ohledně zvládání mimořádných situací - při požáru, nástražném výbušném systému nebo jinému potencionálnímu
riziku včetně teroristického útoku.

Večer 28.7. se konalo cvičení Hasičského záchranného sboru a společnosti M2C zajišťující služby integrovaného facility managementu při simulovaném požáru v administrativní části obchodního centra Quadrio.

Simulovaný požár vznikl v šestém patře v administrativním prostoru budovy „A“. Požární hlásič zaznamenal kouř a spustil alarm. Za vším byl vyvíječ filmového kouře, který zadýmil  místa, kde ještě nedlouho předtím pracovali lidé – a signál požárního hlásiče odstartoval celou řadu úkonů, které by následovaly i po zjištění skutečného požáru. 

Cvičení se zúčastnila téměř padesátka hasičů, další složky IZS a pracovníci M2C a Quadria.  Úkolem cvičení bylo mimo jiné také přímo na místě vyzkoušet nasazení lezecké skupiny při záchraně osob, které uvízly na terase, a přiblížit hasičům prostředí specifického a dispozičně složitého komplexu. 

Chceme být co nejlépe připraveni pro případ nečekané události. Jedna z našich zaměstnankyň se dokonce ujala role evakuované figurantky. Quadrio je členitá budova a jsme rádi, že se s ní hasiči měli možnost detailně seznámit,“ říká Radka Cilečková, manažerka centra Quadrio.

HZS Praha, Oddělení dokumentace, Bc. Roman Půta, 2015

Taktické cvičení prověřilo účinnost a správnost dokumentace požární ochrany a technického
protipožárního zabezpečení nového multifunkčního objektu Quadrio, ověřilo nasazení
předurčených sil a prostředků k rychlému a účinnému zdolání mimořádné situace. V neposlední
řadě se potvrdila také připravenost a rychlá spolupráce při evakuaci se společností M2C, která
momentálně zajišťuje bezpečnost OC Quadrio. Celkový výborný čas evakuace byl 3,5 minuty.

Při každé evakuaci je naprostou prioritou ochrana života a zdraví všech zákazníků a zaměstnanců OC. Nejdůležitější je v tomto ohledu co nejrychleji informovat všechny složky IZS a v případě požáru pak předat co nejrychleji pracovníkem ostrahy M2C operativní kartu a požární klíč
veliteli zásahu hasičů. Přičemž často jsou to právě pracovníci ostrahy, co mají nejlepší znalost
objektu a tím jsou i nápomocni hasičům při orientaci v době zásahu pokud je tomu potřeba.

Tato cvičení evakuace probíhají několikrát ročně na různých objektech, jako příklad uvádíme cvičení evakuace OC Arkády, které také úspěšně proběhlo minulý týden. Společnost M2C momentálně zabezpečuje celkem 60 obchodních center na území ČR a více než 150 OC ve střední a východní Evropě. Velkým dílem tak přispívá k bezpečnosti v obchodních centrech, které jsou v ČR hojně navštěvována.

Vyjádření provozního ředitele společnosti M2C - Oldřicha Rutara k evakuaci centra z bezpečnostního hlediska za společnost M2C :

„V momentě nabytí zprávy o požáru, nástražném výbušném systému či jinému potencionálnímu riziku (např. i teroristickém útoku) je primární ochrana života a zdraví. Samozřejmostí je koordinace s IZS. Následuje okamžité nasazení zaměstnanců ostrahy a všechny složky zabezpečení jsou v maximální pohotovosti včetně zásahových jednotek naší společnosti. Díky unikátnímu systému evakuace vytvořený právě na základě našich zkušeností, snižujeme rychlost evakuace řádově na minuty i u obchodních center v samém centru měst jako je tomu u OC Quadrio.“

Neméně důležitou součástí zvládnutí krizové situace je rychlé předání informací. Díky našemu softwaru „M2C support“ je informační tok automatický a velmi efektivní. Informace se tak dostane vždy ke správným osobám v reálném čase. „Zajímavou informací pak pro zákazníky a zaměstnance je fakt, že o EVA (evakuaci) v České republice rozhoduje vždy výhradně Policie ČR, není tomu tak však ve všech zemích. Společnost M2C působí mimo ČR například i v Bulharsku, kde zodpovědnost rozhodnutí o evakuaci spadá do kompetencí správy daného obchodního centra“.

Vyjádření velitele zásahu bezpečnostní agentury M2C – Jiřího Šváchy:

„Celý zásah proběhl dle standardních interních metodik evakuace. Tím, že je vše mnohokrát do
roka cvičeno a celoročně probíhají intenzivní školení našich zaměstnanců a zaměstnanců
nájemních jednotek i tato evakuace proběhla v co nejkratším možném čase 3,5 minuty. To je
výborný výsledek s důrazem na ochranu života a zdraví všech zúčastněných.“

M2C- Simulovaný požár v multifunkčním komplexu Quadrio

Shrnutí priorit a akcí v takovýchto případech - aplikovaných u OC střežených společností M2C

  • Prioritou je ochrana života a zdraví 
  • Neexistuje ignorovat takovéto hrozby bombovým útokem – reakce je ve spolupráci s Policií okamžitá v řádu několika minut. 
  • Společnost M2C na základě svých dlouholetých zkušenosti vypracovala a aplikovala na OC, kde vykonává ostrahu se speciálním certifikovaným systémem evakuace, který je schválen státní správou a následně efektivní asistenční fázi. Dosáhla tak snížení doby uzavření OC až na 1/3 času 
  • Důležitý je trénink zaměstnanců ostrahy spolu s ostatními servisními organizacemi. 
  • Neméně důležitý je trénink včetně nájemců s integrovanými záchrannými složkami 
  • Komunikace s klientem 
  • Každá EVA (evakuace) je veliká ekonomická ztráta, proto je důležité co nejdříve znovu otevřít 

Odkaz na fotografie: //www.hzscr.cz/fotogalerie/takticke-cviceni-v-objektu-quadrio.aspx

Autor: M2C, Cushman&Wakefield, hzscr.cz

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace