Situace je neudržitelná. Tisíce imigrantů vtrhlo na řeckých hranicích do Makedonie.

Situace je neudržitelná. Tisíce imigrantů vtrhlo na řeckých hranicích do Makedonie.
Autor fotografie: YouTube/screenshot|Popisek: Uprchlíci na hranicích s Makedonií dobíjí svoje mobilní telefony
22 / 08 / 2015, 22:45

Bezpečnostní situace v Makedonii začíná být vážná. Policie se obává tvrdých zásahů proti imigrantům, jsou mezi nimi matky s dětmi.

Tisíce uprchlíků prorazily jižní makedonskou hranici s Řeckem, kde se je marně pokusila zadržet makedonská policie omračujícími granáty. Několik osob přitom utrpělo podle agentury AP zranění. Dav  asi dvou tisíc běženců prorazil policejním kordónem a částečně překonal i plot s ostnatými dráty. Zdroj: zahranicni.ihned.cz.

Orgány EU mezitím naprosto zbytečně a planě hovoří o "ochraně vnějších hranic Schengenu". Například server neviditelnypes.lidovky.cz zveřejnil článek, ve kterém uvádí: "Impotence stávající struktury Evropské unie je zjevná i po pátečním jednání ministrů zahraničí Zaorálka a rakouského Kurze. Oba konstatovali, že EU musí zesílit ochranu vnějších hranic. To je moudro asi tak objevné, jako že si musíte vzít paraple, jakmile začne pršet."

Živelný nápor davů lidí čekajících na hraniční čáře vyvolalo propouštění jen vybraných skupin migrantů přes hranice, což je postup, který bezpečnostní složky začaly používat od uzavření hranic v předchozích dnech. Podle agentury Reuters se davy rozeběhly do okolních polí.

Makedonská policie v pátek použila proti davu přistěhovalců omračující granáty, aby odrazila jejich pokus o překročení hranice. Nejméně osm lidí bylo lehce zraněno.

Později odpoledne ale policisté opět hranici otevřeli, aby umožnili průchod několika stovkám "nejzranitelnějších", tedy rodinám s dětmi a těhotným ženám, které nastoupily do vlaku směřujícího na sever na hranici se Srbskem.

Zdroj YouTube, Al Jazeera English 

YouTube, CNN NEWS

YouTube, Ruptly TV

YouTube, Reuters 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.