Autor fotografie: foto: redakce|Popisek: Poslanci na Výboru pro bezpečnost
Dnešní jednání Výboru pro bezpečnost mělo na programu dva ústřední veřejné body - informace ministra vnitra Víta Rakušana a policejního prezidenta Martina Vondráška k vývoji nelegální migrace, jež byla zasazena do širších souvislostí, a také vznik nového útvaru Národní centrály pro boj s terorismem, extrémismem a kybernetickou kriminalitou, který má efektivněji bojovat s terorismem a stále aktuální kyberkriminalitou.
Nelegální migrace, která se zintenzivnila na českém území zejména od května letošního roku, se stala také předmětem dnešního jednání Výboru pro bezpečnost. Policejní prezident Martin Vondrášek zmínil, že migranti k nám z drtivé většiny proudí ze Sýrie, dále z Turecka, Afghánistánu a dalších zemí. Policejní prezident vysvětlil, proč muselo dojít k znovuzavedení kontrol na česko-slovenských hranicích s platností od 29. 9. Jedná se z jeho pohledu o dva důvody: 1. enormní nárůst trestné činnosti související s převaděčstvím a za 2. nekontrolovaný pohyb nelegálních migrantů, u nichž velmi často není známá jejich totožnost.
Ministr vnitra Vít Rakušan zasadil otázku migrace do širší souvislosti. Konstatoval, že zejména situace na západobalkánské trase je alarmující, kdy 53% všech uprchlíků, kteří přicházejí do EU, jdou právě přes ní. Ostatně o tomto problému se hovořilo rovněž na jednání ministrů vnitra středoevropských zemí v Praze. Rakušan bude chtít po Evropské komisi, aby vytvořila příslušnou směrnici, která by jasně definovala, jak s těmito uprchlíky nakládat, a aby se ulevilo zejména vytížené západobalkánské migrační trase. Důležité je také dosažení vízové harmonizace mezi zeměmi západního Balkánu a státy EU.
Rakušan řekl, že 7. 12. bude ve vládě předkládat žádost o prodloužení kontroly na česko-slovenských hranicích minimálně o 30 dní, protože je to v současné době stále potřeba. Ministr pak navázal na policejního prezidenta Vondráška a doplnil jej v otázce převaděčství, kdy vzniká novela trestního zákoníku umožňující stíhat efektivněji pachatele právě za tento trestný čin. Připomněl, že v některých zemích je považováno převaděčství jen za přestupek a přistupuje se k němu v podstatě benevolentně, někde je na ně hleděno naopak velmi přísně.
V průběhu diskuse upozorňovali někteří poslanci (Jana Mračková Vildumetzová, Hubert Lang) na skutečnost, že může v další, tentokrát zimní vlně přijít na české území přes 500 tisíc Ukrajinců v důsledku masivního bombardování kritické infrastruktury ruským agresorem. Otázka na Rakušana tak zněla, jestli je ČR na další masivní příliv ukrajinských uprchlíků připravena.
Podle ministra vnitra je schopen náš sociální a zdravotní systém pojmout okolo 500 tisíc Ukrajinců, pokud by následovala další vlna, vzniká krizový plán včetně zajišťování humanitárního ubytování uprchlíků. Rakušan však v této souvislosti zmínil, že se musí počítat s tím, že leden a únor příštího roku bude každopádně krizový.
Dalším bodem zasedání Výboru pro bezpečnost byl vznik Národní centrály pro boj s terorismem, extrémismem a kybernetickou kriminalitou, nově rodícího se útvaru, který má zefektivnit boj s terorismem a kybernetickou zločinností. Z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) se vyčlení dvě sekce z pěti do tohoto samostatného útvaru. Ten podle plánu vznikne k 1. 1. 2023 a v jeho čele má stanout Břetislav Brejcha, na křeslo náměstka pro kybernetickou kriminalitu má zasednout Said Urban.
Počítá se s tím, že v něm bude pracovat celkem 152 policistů a 12 občanských zaměstnanců. Aktuální obsazenost útvaru činí 127 policistů a 8 občanských zaměstnanců. V současné době se rovněž připravuje krátkodobá, střednědobá a dlouhodobá strategie útvaru na roky 2023-2025.
Zdroj: Zasedání Výboru pro bezpečnost, redakce