Situace v uprchlickém táboře Idomeni začíná být vyhrocená

Situace v uprchlickém táboře Idomeni začíná být vyhrocená
Autor fotografie: YouTube/screenshot|Popisek: Uprchlický tábor Idomeni
13 / 03 / 2016, 14:30

Uprchlický tábor Idomeni na řecko - makedonsko hranici zažívá denně nápor nových uprchlíků. Situace začíná být kritická, neboť v táboře se začíná šířit žloutenka a táboru tak hrozí epidemie.

Situace v uprchlickém táboře Idomeni na řecko - makedonské hranici začíná být kritická. Okolo 12 tisíc uprchlíků, kteří doufali, že se dostanou dále do Evropy, se zde tísní ve zcela nevyhovujících podmínkách. Dokonce zde propukla žloutenka a hrozí propuknout epidemie. Podle náměstka řeckého ministra obrany Dimitrise Vitsase by se měla kritická situace zvládnout do konce týdne. Vláda nyní nabádá rodiny s dětmi, aby z tábora přešli do přijímacích center, která Řecko pro tento účel narychlo zřizuje.

Podle některých zdrojů je v Idomeni 13 000 až 14 000 běženců a možná i více. Vitsas bere jako prioritu tyto lidi dostat z Idomeni a umístit je v přijímacích centrech, aniž by došlo k násilným potyčkám, které mohou při takové akci vzniknout i ze strany uprchlíků. Vesnice Idomeni má zhruba 200 obyvatel a denně do ní proudí stovky nových uprchlíků. Z tohoto důvodů hrozí, že místo již další lidi nepojme a dojde k projevům násilí způsobených frustrací běženců.

,,Doufám, že se situace v Idomeni zvládne do konce příštího týdne bez použití násilí," prohlásil Vitsas.

A dodal, že do konce příštího týdne bude pro migranty připraveno asi 50 000 míst, o 10 000 více než dnes. Nehledě na vyhrocenou situaci v táboře, uprchlíci doufají, že se přece jen hranice otevře alespoň pro některé z nich. Vzhledem k tomu, že tzv. balkánská cesta je již uzavřena, je pravděpodobnost, že by někdo z uprchlíků tuto hranici velmi malá.

 

Zdroj: Eurozprávy.cz, Zprávy.e15.cz

   

Tagy článku