Situace ve Švédsku je "neudržitelná". Až polovina uprchlíků bude deportována zpět
Švédsko odmítne zhruba polovinu z rekordních 163 tisíc lidí, kteří v zemi loni požádali o azyl.
Podle zpravodajského portálu The Local to oznámil šéf švédského přistěhovaleckého úřadu Anders Danielsson. O stejném počtu hovořil již v lednu švédský ministr vnitra Anders Ygeman, který tehdy řekl, že vláda si bude muset k deportaci neúspěšných žadatelů najmout letadla. Celý proces ale může trvat až několik let, citoval Ygemana zpravodajský server BBC News.
Neúspěšní žadatelé o azyl dostávají od německé vlády až 700 EUR za dobrovolný návrat domů
Danielsson uvedl, že po eskalaci občanské války v Sýrii švédské úřady v průměru schvalovaly 70 procent žádostí o azyl a 30 odmítaly, před Sýrií to bylo naopak. „Liší se to země od země. Souhlas dostává sto procent Syřanů a Eritrejců, poté již poměr klesá pro Somálsko, Afghánistán, Irák a tak dále,“ řekl s tím, že pro loňský rok pak odhaduje celkovou úspěšnost asi padesát procent.
Švédská vláda se podle listu Dagens Industri obává, že mnoho neúspěšných žadatelů o azyl se nyní začne skrývat. "Máme před sebou náročný úkol. Budeme potřebovat více zdrojů a lepší spolupráci mezi úřady," podotkl Ygeman, "Existují obavy, že se neúspěšní žadatelé o azyl přesunou do podzemí a budou se skrývat, aby nemohli být deportováni. Pokládáme to za významné bezpečnostní riziko."
Jeden měsíc islámu a multikulturalismu ve Švédsku: únor 2016
Švédsko patří spolu s Německem a Rakouskem k zemím, které během současné migrační krize přijaly nejvíce žádostí o azyl. Situace ve Švédsku se ovšem podle premiéra Stefana Löfvena stala "neudržitelnou", a země proto musela zavést kroky vedoucí k omezení počtu přijímaných běženců včetně hraničních kontrol.
Zdroj: ceskatelevize.cz
Tagy článku