Situaci v ÚOOZ bude zřejmě řešit Bezpečnostní rada státu. Hrozí destabilizace policie?

Situaci v ÚOOZ bude zřejmě řešit Bezpečnostní rada státu. Hrozí destabilizace policie?
11 / 06 / 2016, 10:00

AKTUALIZOVÁNO / Bezpečnostní rada státu projedná situaci v policii na úterním zasedání.

11.6. / Reorganizaci policie projedná v úterý Bezpečnostní rada státu (BRS). Žádalo o to vedení policie, premiér Bohuslav Sobotka po včerejší schůzce s ministrem vnitra Milanem Chovancem (oba ČSSD) oznámil, že radu svolá. 

Proti svolání BRS se ale postavil předseda ANO Babiš. "BRS jsme měli ke korupci ČSSD na poště, teď ji máme mít k likvidaci Šlachty. Jasně, ať to proberou. Ale bez nás," uvedl na twitteru. Hnutí požaduje zrušení zamýšlené reorganizace, podle ANO není připravena. Babiš řekl, že doufá v to, že kvůli sporu nepadne vláda, vztahy v kabinetu se prý ale zhoršily. Sobotka by podle něj měl neprodleně ujistit veřejnost, že se změny vůbec neuskuteční.

10.6. / Vedení policie chce, aby situaci kolem reorganizace celostátních policejních útvarů projednala Bezpečnostní rada státu. Prostřednictvím ministra vnitra o to požádá premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD). Novinářům to řekl policejní prezident Tomáš Tuhý. Dodal, že v tuto chvíli nemá jiný ústavněprávní nástroj, jak se bránit "zjevné zvůli".

Postup olomouckých státních zástupců, kteří reorganizaci začali prověřovat, označil za "podivný". Přání vedení policie bude Sobotkovi ministr Chovanec (ČSSD) tlumočit dnes večer, oba politici se dnes vracejí ze zahraničních cest.

"Vedení Policie České republiky se důrazně ohrazuje proti pokusům o kriminalizaci reorganizace útvarů s celostátní působností. Odmítáme jakékoliv propojování našich manažerských rozhodnutí s vyšetřováním starých i současných kauz," řekl Tuhý.

17 vysokých důstojníků ÚOOZ se postavilo na odpor plánovaným změnám

"Situaci považujeme za natolik vážnou, že se obracíme cestou ministra vnitra na předsedu vlády se žádostí o projednání této podivné sekvence událostí Bezpečnostní radou státu," prohlásil.

Bezpečnostní rada  by se mohla sejít bez zástupců ANO. "Jasně, ať to proberou, ale bez nás," napsal na twitteru předseda hnutí Andrej Babiš. Jako vhodnější řešení než koaliční dohodovací řízení navrhovali setkání bezpečnostní rady i čelní představitelé vládních lidovců.

Vedení policie podle Tuhého trvá na tom, že celá reorganizace byla připravena profesionálně, nezávisle a v souladu se zákonem o policii. „Vylučujeme, že jejím účelem bylo kohokoliv odstranit z funkce,“ řekl také policejní prezident. 

Kvůli nesouhlasu s chystanou reorganizací policie dnes odstoupil šéf elitního protimafiánského útavru Robert Šlachta. 

Reorganizace policie je plně v pravomoci policejního prezidenta, zdůraznili shodně na dotaz ČTK Jana Černochová (ODS), Daniel Korte (TOP 09) a Martin Lank (Úsvit). Černochová podotkla, že o návrhu změn se mluví v odborných kruzích už deset let. "Nevidím důvod, proč bych se měla přidávat na stranu těch, kteří aktuálně chtějí hlavu pana Tuhého... A žádní prokurátoři, neziskovky ani politici mu do toho nemají právo mluvit a zasahovat," uvedla Černochová.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace