Skandál ,,modrých přileb" na Haiti: Vojáci požadovali po podvyživených dětech sex výměnou za jídlo

Skandál ,,modrých přileb&quote; na Haiti: Vojáci požadovali po podvyživených dětech sex výměnou za jídlo
Autor fotografie: flickr.com|Popisek: vojáci
13 / 04 / 2017, 11:00

Vojáci OSN, tzv. ,,modré přilby" měli původně na Haiti pomáhat, místo toho jejich příslušníci dlouhou dobu sexuálně zneužívali podvyživené děti. A to formou výměny právě za jídlo.

Informovala o tom agentura AP a také sama OSN, která prováděla vyšetřování chování svých vojáků. Mezi lety 2004 a 2007 děti na Haiti zneužívalo minimálně 134 vojáků původem ze Srí Lanky. Drtivá většina však unikne jakémukoliv trestu.

Podezření ze sexuálního vykořisťování dětí se objevilo už v roce 2007. OSN tehdy poslala domů 114 členů srílanských vojáků. Tam se s nimi měl konat soud, který však nepodnikl v tomto směru žádné kroky a část podezřelých vojáků mohla v armádě sloužit dál.

Jak se zjistilo, první známá oběť sexuálního zneužití byla haitská dívka, které bylo pouhých 12 let. Měla mít sex se srílanským vojákem OSN. Podle zprávy, kterou má AP k dispozici, žila dívka ve zchátralém domě ještě s dalšími dvěma dívkami a malým chlapcem. Dívka vyšetřovatelům OSN řekla, že měla také nejméně třikrát sex s velitelem jednotky ze Srí Lanky, kterého popsala jako obézního muže s knírkem a zlatým prstenem.

Další obětí byl také chlapec, kterému bylo 15 let, když ho začali vojáci sexuálně zneužívat. Za tři roky měl mít sexuální styk s více než stovkou vojáků. Za sex dostávali děti větišnou jídlo, sušenky či drobné peníze.

Jak vyplývá ze zjištění agentury AP, v těchto misích OSN, kde operují ,,modré přilby", došlo za 12 let k asi 2 000 sexuálních zneužití, jichž se měli právě dopustit vojáci, kteří byli posláni na mise OSN. Podle AP je tak problematika sexuálního vykořišťování daleko hlubší, než se zdálo.

 

Zdroj: abcnews.go.com

 

Tagy článku