Skandál Národní galerie se může opakovat ve Slezském muzeu. Ministerstvo kultury opět tendruje jen nejnižší cenu ostrahy. Na kvalitu nedbá!

Skandál Národní galerie se může opakovat ve Slezském muzeu. Ministerstvo kultury opět tendruje jen nejnižší cenu ostrahy. Na kvalitu nedbá!
Autor fotografie: Pixabay|Popisek: Ilustrační obrázek
31 / 03 / 2017, 09:00

Výběrové řízení vypsané ministerstvem minulý týden na ostrahu Slezského zemského muzea obsahuje jediné kritérium – nejnižší cenu. Ačkoli zákon o zadávání veřejných zakázek umožňuje výběr dodavatele nejen na základě ceny, ale i kvality MK kvalitu ignoruje.

Ministr Herman musel i v poslanecké sněmovně na začátku března obhajovat proč celý víkend zůstaly pro veřejnost uzavřeny expozice Národní galerie. Vítěz loňského ministerského tendru na ostrahu, Bezpečnostní služba ABAS, stáhla své strážce ze služby. Vyvrcholily tak spory Národní galerie a agentury o kvalitu bezpečnosti.

Z celé kauzy ABASu, který byl vybrán jen na základě nejnižší ceny, plynou jasné závěry. Vybírat vítěze tímto způsobem není logické, taktické a ve svém důsledku ani hospodárné. ABAS nyní možná až na rok bez řádného výběrového řízení nahradí konsorcium společností Indus a G4S. Vláda tento týden musela vzít na vědomí jednací řízení bez uveřejnění, na základě kterého, bude konsorcium bez řádného tendru střežit národní galerii až jeden rok. Ministerstvo musí totiž vypsat nový tendr a zabránit aby se skandál s ABASem znovu opakoval. Přesto minulý týden Hermanův úřad vypsal další výběrové řízení na ostrahu tentokrát Slezksého muzea velmi obdobně jak loni vybral ABAS.

Psali jsme: Bude ministr kultury jezdit Dacií? Ne, ale Národní galerii nechá hlídat za pár korun

Poučení MK z kauzy v Národní galerii nastalo pouze ve věci nového penalizačního řádu, který je v zakázce u Slezského zemského muzea uveden. Penalizační sazby za neplnění smluvně daných povinností jsou nastaveny velice vysoko oproti původním zakázkám. Nicméně pouhé použití přísného penalizačního řádu kvalitu služby nevynutí. Vzhledem k tomu, že většina bodů v řádu postihuje selhání lidského faktoru, který sám o sobě je vždy nejrizikovějším a nejslabším článkem v celkovém bezpečnostním systému, jedná se tedy o tendenci spíše svalovat vinu „ex post“ na poskytovatele a nezabývat se vlastní a včasnou kontrolou kvality poskytovaných služeb. O efektivitě nastavených bezpečnostních postupů ani nemluvě.

Psali jsme: Bude bezpečnost objektů ministerstva kultury ohrožena?

Skutečnost, že nově vypsané řízení na bezpečnostní službu Slezského zemského muzea je opět postaveno pouze na základě nejnižší ceny ukazuje na to, že MK buď není schopno vypsat řízení na základě kvality z důvodů nedostatku odborných zaměstnanců v této oblasti, nebo neochotě ministerských úředníků se touto problematikou zaobírat do hloubky. V každém případě to vrhá stín na samotného ministra kultury Hermanna, kterému tyto skutečnosti kazí jinak dobrou pověst ministra, jenž po delší době skutečně rezort MK rozvíjí kupředu.

Psali jsme: Podle Mezinárodní asociace bezpečnostního managementu ASIS je v případě ministerstva kultury nejnižší nabídnutá cena až o 22 % nižší, než stanoví zákonné podmínky ČR. 

MK zřejmě není schopno dostatečně docenit a uvážit význam bezpečnostních služeb a jejich kvality pro celý rezort MK a podřízené organizace, neboť když sečteme finanční hodnotu všech děl, které jsou ve správě MK a jemu podřízených organizací, dojdeme k částce v desítkách miliard Kč, které by měly být střeženy adekvátním způsobem a s odpovídající kvalitou.

 

Tagy článku

-->