Skandál: Občan se doma nesmi bránit

Skandál: Občan se doma nesmi bránit
Autor fotografie: Dollar Photo Club|Popisek: Ilustrační foto
09 / 04 / 2015, 16:00

Poslanec David Kádner (Úsvit) se ještě jednou vrací k zákonu o nutné obraně známého pod heslem „můj dům, můj hrad“, který toto úterý projednávala Poslanecká sněmovna.

David KádnerPřes snahu Úsvitu i dalších opozičních stran, byl zákon koalicí zamítnut. „Z poslaneckých lavic vedla koalice akademickou debatu. Realita lidí, které napadli útočníci, je ale jiná. Ti často bojují o život,“ říká k zákonu poslanec Kádner.

Co má přinést zákon „můj dům, můj hrad“, který se nyní projednával ve Sněmovně?
„Má především jasně stanovit, že právo je na straně napadeného. Pokud Vás ve Vašem obydlí přepadne útočník, nesmíte mít strach se mu bránit. Pokud by se k Vám tedy někdo vloupal domu, nemuseli byste se napříště bát, že Vám za obranu před útočníkem hrozí jakýkoli soudní postih.“

Současná formulace nutné obrany je nedostatečná?
Předně chci zákonem stanovit, že každá obrana před napadením a vloupáním bude hodnoceno ve prospěch obětí. Pachatel se na svůj čin dlouho chystá a je připravený na konfrontaci. Naproti tomu oběť nic netuší a často jedná v šoku. Chrání-li ale někdo život svůj a svých blízkých, musíme mu dát výhodu alespoň v zákonu. Chci, aby se lidé nebáli bránit a naopak, aby si každý pachatel svůj čin pořádně rozmyslel, protože obyvatelé domu nebo bytu se ho nebudou bát praštit.“

Co Vás přivedlo k předložení tohoto zákona? Je z Vaší hlavy?
„Pocházím z Ústeckého kraje, kde je mnoho rizikových oblastí a bezpečnostní situace není dlouhodobě dobrá. Dojezdové doby policie jsou dlouhé, a i kdyby nebyly, do přepadení, které trvá minuty, nemají policisté šanci zasáhnout. Na legislativní řešení mě přivedl pan Solil, pan John Bok ze spolku Šalamoun a sdružení na ochranu práv držitelů zbraní LEX. Návrh jsem opakovaně konzultoval i na ministerstvu spravedlnosti.“

Jak hodnotíte debatu na plénu Sněmovny? Proč poslanci návrh zamítli?
„Z poslaneckých lavic vedla koalice akademickou debatu. Realita lidí, které napadli útočníci, je ale jiná. Ti často bojují o život. Svá práva na obranu znají právníci a advokáti, znají je možná odborníci v řadách poslanců. Obyčejný člověk, který čelí útoku, ale nemůže zhodnotit, co je a co není přiměřené a kdy už můžu na útočníka použít zbraň. Nutná obrana musí být formulována tak, aby bylo právo vždy na straně napadeného.“

Co chystáte nyní, když byl zákon zamítnutý?
„Rozhodně se nevzdám. Podpora lidí je pro tento zákon obrovská. Budu jednat na ministerstvu spravedlnosti a pokusím se domluvit kompromisní formulaci. Doufám, že i ostatní poslanci se rozhodnou nakonec tento zákon podpořit, jelikož se jedná o velmi důležitý zákon a o ochranu každého z nás.“

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.