Skandál ochranky slovenského prezidenta

Skandál ochranky slovenského prezidenta
Autor fotografie: Wikipedia|Popisek: Grasalkovičův palác
01 / 07 / 2016, 08:45

AKTUALIZOVÁNO / Slovenská policie včera zadržela a obvinila 35letého Čecha, který se podle ní v noci na úterý neoprávněně pohyboval v sídle slovenského prezidenta.

Bratislava 1. července  (zpravodaj ČTK) - ČTK o tom informovalo ministerstvo vnitra. Po incidentu rezignoval šéf vládní ochranky, protože navzdory spuštění alarmu policisté muže v prezidentském paláci nezadrželi.

Čech čelí obvinění z trestného činu neoprávněného zásahu do práva k domu, bytu nebo nebytovému prostoru, za co mu v případě prokázání viny hrozí až několik let vězení.

Incident vyvolal v zemi polemiku o práci úřadu na ochranu ústavních činitelů, který v zemi zajišťuje ochranu politiků a také prezidentského paláce a dalších budov.


 

Bratislava 28. června (zpravodaj ČTK) - ČTK o tom informoval mluvčí hlavy státu Roman Krpelan, podle kterého Kiska v té době v paláci nebyl. Šéf vládní ochranky v reakci na kauzu rezignoval.

K incidentu došlo hodinu po půlnoci, kdy neznámá osoba přeskočila plot a dostala se na nádvoří prezidentského paláce v centru Bratislavy. Muž následně vstoupil do budovy nezajištěným zaměstnaneckým vchodem a na nejvyšším podlaží paláce setrval asi 20 minut.

"Na tomto podlaží se spustil bezpečnostní systém, který byl vyhodnocen jako falešný poplach a byl vypnut. Tou samou trasou neznámý muž následně opět sešel na zadní nádvoří a dostal se k bočnímu vstupu do prezidentského paláce, který z vnitřní strany otevřel a odešel," uvedl Krpelan.

Tvář muže, který podle dosavadních zjištění v budově nic nepoškodil ani z ní nic neodcizil, zachytily bezpečnostní kamery. Po incidentu budovu zkontrolovali pyrotechnici.

Ochranu úřadu slovenského prezidenta i samotné hlavy státu a dalších politiků zajišťuje úřad na ochranu ústavních činitelů. Jeho šéf Radovan Horváth podle slovenských medií požádal ministerstvo vnitra o uvolnění z funkce.

Detekční brány, CCTV i střelecký simulátor pro hradní stráž. Pražský hrad se připravuje na obranu před teroristy

V České republice zase skupina Ztohoven loni na podzim vyvěsila na Pražském hradě červené trenýrky místo prezidentské standarty. Po incidentu skončili ve funkci velitel Bezpečnostního odboru Pražského hradu, jakož i velitelé Hradní stráže a ochranky prezidenta.

Muž odsouzený za vraždu bezdomovce se procházel v zahradách Buckinghamského paláce

Tagy článku