Skandál v policii nabírá na obrátkách. Přijde další "Kubiceho" zpráva?

Skandál v policii nabírá na obrátkách. Přijde další &quote;Kubiceho&quote; zpráva?
20 / 06 / 2016, 13:30

Policejní prezident Tomáš Tuhý je prý podezřelý z „brutálního“ úniku informací při objasňování hospodářské trestné činnosti.

Uvedl to dnes v  České televizi vedoucí ostravské expozitury Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Jiří Komárek. Sněmovnímu výboru chce říct o důkazech, které podle něj svědčí o tom, že policie se nereorganizuje kvůli zkvalitnění práce, ale aby byl odstaven šéf ÚOOZ Robert Šlachta.

Komárek se nechce obrátit na Generální inspekci bezpečnostních sborů, protože z její strany zaznamenal pokusy o průnik do spisu. „Požádám v příštím týdnu, aby mně a mému řediteli bylo umožněno slyšení před bezpečnostním výborem sněmovny,“ řekl Komárek ČT. Důkazy, které by mohl předložit, jsou podle něj extrémně závažné. Mají se týkat údajné korupční kauzy Vidkun, kde jsou stíháni vedoucí činitelé olomoucké krajské policie i hejtman za ČSSD Jiří Rozbořil. A Komárek má údajně závažné indicie o tom, že informace mohl vynášet přímo policejní prezident Tomáš Tuhý. 

Odcházející šéf Robert Šlachta žádal o svolání sněmovního výboru již v pondělí ráno. Chce poslance informovat o možném propojení policie na lidi z kriminálního prostředí. Zástupci bezpečnostního výboru nemají o Šlachtově žádosti žádné informace. Zdroj: lidovky.cz

Celá situace připomíná českou politickou scénu před deseti lety, kdy tehdejší šéf ÚOOZ Jan Kubice předložil poslancům zprávu, která upozorňovala na sílící vliv organizovaného zločinu v Česku. Jelikož část utajovaného dokumentu unikla do médií a bylo těsně před volbami, vzbudila zpráva vlnu nevole především v řadách tehdy vládní ČSSD.

Kubiceho, který se později stal ministrem vnitra, žalovala jak sociální demokracie, tak i její bývalý předseda Jiří Paroubek. Strana nakonec žalobu stáhla, Paroubkovo dovolání Nejvyšší soud v dubnu 2011 odmítl a potvrdil, že Kubice se mu za zprávu nemusí omlouvat.

Národní bezpečnostní úřad později pokutoval někdejší poslance ODS Ivana Langera a KDU-ČSL Pavla Severu za to, že nechali tajný dokument bez dozoru, a ten pak unikl do médií. Zdroj: zpravy.e15.cz

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.