Skandál ve Francii: V Nice údajně selhaly bezpečnostní orgány, ministr vnitra prý lhal

Skandál ve Francii: V Nice údajně selhaly bezpečnostní orgány, ministr vnitra prý lhal
21 / 07 / 2016, 11:30

Francouzské ministerstvo vnitra údajně lhalo o tom, že ve čtvrtek 14. července byla v Nice přijata dostatečná bezpečnostní opatření. Ministr Bernard Cazeneuve odmítá pochybení a varuje novináře před zveřejňováním nepravdivých a zavádějících zpráv.

Přesně před týdnem vjel terorista Mohamed Lahouaiej Bouhlel za volantem devatenáctitunového kamionu vysokou rychlostí mezi dav oslavující na Anglické promenádě ve francouzském Nice  státní svátek. Výsledek jeho řádění je otřesný: 84 mrtvých, přes 200 zraněných a tisíce traumatizovaných lidí.

Postupně vychází najevo fakta o údajném absolutním selhání francouzských bezpečnostních sil, především policie. Bezprostředně po útoku zpochybnil bezpečnostní opatření bývalý starosta Nice a současný šéf regionální rady Christian Estrosi, který uvedl: "Chtěl bych vědět, jak je možné, že se kamion dostal bez problémů na promenádu?“ Současně obvinil vládu, že dostatečně nezajistila bezpečnost v místě konání oslav. Informaci zveřejnil francouzský deník lemonde.fr nebo liberation.fr

VIDEO: Policisté střílejí na nákladní vůz s teroristou z Nice

Ministerstvo vnitra v tiskové zprávě z 16. července reagovalo: "Na přístupových místech byly hlídky státní policie, posílené o příslušníky městské policie. To platilo zejména v místě, kde vjel kamion na promenádu. Tam byla umístěná i policejní vozidla, která blokovala vjezd.“  Doposud se uvádělo, že právě v Nice byla přijata nejpřísnější bezpečnostní opatření, která měla minimalizovat rizika možného teroristického útoku.

O čtyři dny později, v úterý večer při jednání francouzského parlamentu, kde se diskutovalo o prodloužení výjimečného stavu v zemi, premiér Manuel Valls kategoricky odmítl jakékoliv selhání příslušníků bezpečnostních složek:

"Nebudu poslouchat řeči o tom, že jsme udělali chyby, když tam žádné chyby nejsou! Už nebudu akceptovat námitky, které naznačují, že se všemu dalo vyhnout…ten kdo toto tvrdí, se snaží zdiskreditovat naše bezpečnostní síly, které bojují každý den a mají výsledky. "

Až do středy 20. července odmítla vláda diskutovat se zástupci města Nice o tom, zda byla bezpečnostní opatření vyhovující nebo nikoliv. Nakonec místostarosta města Philippe Pradal odmítl tvrzení policie, že v místě byly „silně vyzbrojené policejní hlídky.“ Podle svědků i podle záběrů na videích a fotografiích je jasné, že přístupy na promenádu nebyly blokovány ani služebními vozidly policie ani zátarasy. Stejně tak není vidět žádné policisty, ani státní ani městské. První policejní hlídky jsou až 370 metrů u hotelu Westminster, tedy od místa, kudy vjel terorista s náklaďákem na promenádu. Tento fakt zachytil městský kamerový systém.

Bezpečnostní opatření pro oslavy Dobytí Bastily byla připravována během tří schůzek zainteresovaných stran, 28. června, 7. a 8. července. Prefektura tehdy přislíbila instalaci bariér, které by filtrovaly pěší návštěvníky oslav, kterých se podle odhadů mělo zúčastnit na třicet tisíc. Národní policie se měla soustředit až v centru pěší zóny, kde se měly konat koncerty. Rovněž zazněl požadavek, aby byla lépe zajištěna přístupová místa na bulvár.

Podle informací médií obdržela policie první zprávu o šílené jízdě kamionu na promenádě kolem 22:33. Jenomže na místě, kudy vjel Bouhlel do davu, žádní policisté nebyli a útočník se tak mohl rozjet rychlostí 90 kilometrů za hodinu. Než se policisté vzpamatovali, byl automobil u nich; neměli vůbec čas použít svoje šestiranné revolvery ráže 7,65 mm a v žádném případě by tyto střelné zbraně nezastavily 19 tunové monstrum. Šéf městské policie v Nice Yves Bergerat k tomu uvedl: „Jediná možnost zastavit vozidlo, je střílet na řidiče přes boční okna kabiny.“ 

Francouzský ministr vnitra Cazeneuve: Útočník z Nice se radikalizoval velmi rychle

Ministr vnitra Cazeneuve reagoval ve čtvrtek na články ve francouzských denících a obvinil novináře z nedostatku novinářské etiky a odsoudil tyto "metody, zavánějící komplotem, který má za cíl zkreslovat pravdivé informace." Nicméně potvrdil, že první policejní vozy byly až 400 metrů od vstupu na promenádu.

 

Tagy článku