Skleněné peklo. V Londýně hoří bytový dům, s rozsáhlým požárem bojuje 200 hasičů

Skleněné peklo. V Londýně hoří bytový dům, s rozsáhlým požárem bojuje 200 hasičů
Popisek: požár
14 / 06 / 2017, 07:30

Výškový bytový dům v londýnské čtvrti White City v noci na dnešek zachvátil rozsáhlý požár, který stále není pod kontrolou. Záchranáři do boje s plameny povolali 200 hasičů a 40 hasičských vozů. Evakuace obyvatel je velmi komplikovaná, zdravotníci dosud ošetřili řadu lidí kvůli nadýchání kouře a dalším zraněním. Příčina požáru domu, ve kterém podle listu The Guardian žije přes 200 lidí, zatím známa není. Londýnský starosta Sadiq Khan požár označil za vážnou událost. Podle BBC panují obavy, že by se budova mohla zřítit.

/AKTUALIZOVÁNO/ Podle londýnských hasičů si požár obytné výškové budovy v Londýně vyžádal dvanáct obětí na životech a nejméně 50 zraněných. Příčina ohně, který budovu Grenfell Tower na západě britské metropole zachvátil v noci na dnešek, stále není známá, spekuluje se o vadné lednici v jednom z bytů.

 

Z fotografií na twitteru je patrné, že požár zasáhl celou stavbu, z oken ve všech patrech šlehají plameny. "Hoří od druhého až po nejvyšší patro," uvedli hasiči na twitteru s tím, že budova má 27 podlaží. Média informují o 24 podlažích.

Deník Daily Mail na svém webu napsal, že lidé z oken volají o pomoc a že někteří obyvatelé se snaží z bytů dostat s pomocí improvizovaných lan spletených z prostěradel.

,,Viděli jsme padat trosky z budovy, slyšeli exploze, slyšeli zvuky tříštícího se skla," uvedl zpravodaj BBC s tím, že policie se snaží držet lidi mimo okolí požáru, neboť se obává zřícení budovy. Požár byl v noci podle médií viditelný ze vzdálenosti několika kilometrů.

,,Je to velmi rozsáhlý a velmi vážný incident," uvedli hasiči s tím, že na místo povolali velký počet záchranářů. Evakuace je komplikovaná, hasiči pracují v mimořádně obtížných podmínkách a musí nosit dýchací přístroje. Hořet začalo zhruba hodinu po půlnoci místního času (02:00 SELČ).

Policie nejprve uvedla, že na místě byli ošetřeni dva lidé poté, co se nadýchali kouře. Později uvedla, že lékařské péči se musela podrobit řada lidí, jejich počet neupřesnila.

Dům se jmenuje Grenfell Tower, je v něm podle médií 120 bytů a byl postaven v 70. letech minulého století, nedávno však prošel rozsáhlou rekonstrukcí.

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.