Škody při vloupání rychle rostou - Češi stále podceňují kvalitu zámků

Škody při vloupání rychle rostou - Češi stále podceňují kvalitu zámků
28 / 03 / 2019, 07:30

Pouze necelá polovina Čechů (48 %) je ochotna investovat do zámku k domu či bytu více než 1 000 korun. Třetina Čechů (34 %) nemá povědomí o bezpečnostních třídách zámků a prakticky stejný podíl dotazovaných (33 %) používá zámky s klíči, které lze zkopírovat nejen v zámečnictví, ale například i v opravně obuvi. Plyne to z průzkumu realizovaného na začátku března, který byl zaměřen na úroveň zabezpečení českých domácností a jejich majetkové pojištění.

Podle policejních statistik se mezi lety 2017 a 2018 výrazně zvýšila průměrná výše škody vloupáním do bytů a rodinných domů, a to na 64 000 korun. Ceny kvalitních cylindrických vložek s ochranou kopírování klíčů prostřednictvím bezpečnostní karty se přitom pohybují již kolem 1000 korun. „Cylindrické vložky bezpečnostní třídy 3 musejí odolávat pokusu o překonání nejméně pět minut. Tak rychle to ale zvládne jen zkušený zámečník, vybavený speciálními nástroji. Běžní bytoví zloději takové zámky často vůbec nepřekonají,“ uvádí Pavel Michálek, bezpečnostní expert značky FAB.

Levné neoriginální polotovary na výrobu klíčů a klíče z nich vyrobené poskytují pouze základní ochranu, kterou zloděj překoná během několika okamžiků.Vyšší úroveň zabezpečení zajišťují certifikované cylindrické vložky ve třetí a čtvrté bezpečnostní třídě, které si ale kupuje jen necelá pětina (17 %) Čechů. „Výše pojistného limitu, tedy maximální částku, kterou pojišťovna může klientovi v případě vloupání proplatit za ukradené věci, přímo závisí na bezpečnostní třídě zámku a celkovém zabezpečení nemovitosti, uvádí Jan Marek, mluvčí pojišťovny Generali.

Kvalitní bezpečnostní certifikovaná cylindrická vložka je při ochraně před zloději naprostou nezbytností. Pouze přibližně pětina (19 %) Čechů je připravena investovat do cylindrické vložky a klíčů mezi 2 000 a 4 000 korunami. Taková částka přitom vystačí nejen na cylindrickou vložku bezpečnostní třídy 4, ale také na další prvky zabezpečení nemovitosti, například bezpečnostní kování FAB. „Trendem zabezpečení moderních domácností jsou rovněž inteligentní motorické zámky, jako je FAB ENTR, které se po zavření dveří automaticky zamykají a lze je ovládat chytrým telefonem,“ dodává Pavel Michálek.

O průzkumu

Reprezentativní průzkum provedla na začátku března 2019 výzkumná agentura PerfectCrowd na vzorku 404 respondentů ve věku 18 až 75 let.

O společnosti ASSA ABLOY

ASSA ABLOY je přední světový výrobce a dodavatel dveřních systémů. Klademe důraz na bezpečí našich zákazníků a snadné ovládání výrobků. Ve společnosti ASSA ABLOY pracuje více než 48500 zaměstnanců a roční obrat dosahuje 8,2 miliardy EURO.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace