Skončí Putin nakonec v Haagu? Ruští zločinci mají být stíháni mezinárodními zatykači

Skončí Putin nakonec v Haagu? Ruští zločinci mají být stíháni mezinárodními zatykači
Autor fotografie: Pixabay|Popisek: Vladimir Putin
03 / 02 / 2023, 09:00

V Berlíně končí v těchto chvílích konference o ruských válečných zločinech. Organizátorem třídenních debat právníků, historiků a politologů a dalších expertů je Pileckého institut.

V Berlíně končí konference, která se zabývá ruskými válečnými zločiny na Ukrajině. Jedním z klíčových závěrů pak je, že Rusové, prokazatelně zodpovědní za válečné zločiny, jichž se na Ukrajině dopustili, musejí být stíháni na základě mezinárodních zatykačů.

Účastníci konference se shodují, že váleční zločinci by měli být postaveni před soud. Zvažují se tři varianty – soud na Ukrajině, národní soudy více zemí nebo speciálně ustanovený tribunál.

Někteří z účastníků konference také požadují, aby na seznamy hledaných osob bylo zahrnuto politické a vojenské vedení Ruska. To by byl další prvek tlaku vyvíjeného mezinárodním společenstvím na osoby odpovědné za invazi na Ukrajinu.

Účastníci konference se také shodují, že by měl být co nejdříve vytvořen mezinárodní mechanismus pro vybírání válečných reparací od Ruska pro Ukrajinu. Kyjev, jak už se nechal několikrát slyšet, bude chtít po Rusku po skončení konfliktu reparace každopádně vymáhat.

Také britské úřady chtějí urychlit vyšetřování válečných zločinů spáchaných ruskými silami během války na Ukrajině a spolu s Nizozemskem pozvaly na březnové setkání, na kterém mají ministři spravedlnosti z celého světa diskutovat o podpoře Mezinárodního trestního soudu v Haagu.

Potrestání ruských válečných zločinů na Ukrajině vnímají rovněž jako důležité USA. Na strůjce válečných zločinů na Ukrajině si má vyšlápnout Eli Rosenbaum, který je znám jako úspěšný ,,lovec nacistů" po celém světě. Nepostrádá rozhodně pro svou práci potřebnou kvalifikaci. Několik let pracoval na odhalení nacistů, do jeho portfolia spadá asi 100 případů, z čehož rezultovalo uvěznění, deportace či pozbytí občanství viníků.

K tomu, aby byli váleční zločinci postaveni před spravedlnost, se také úměrně přizpůsobí americká legislativa. Počítá se s tím, že legislativa změní příslušné americké zákony tak, aby podezřelí z válečných zločinů zadržení v USA, nebo vydaní odjinud, mohli být stíháni právě v USA, i když ani oni, ani jejich oběti nejsou Američané. Tato a další legislativní opatření otevřou podle Rosenbauma možnosti, aby mohli být stíháni v USA váleční zločinci, kteří utečou třeba z Ukrajiny.

Otázkou samozřejmě zůstává ,,technická stránka", to znamená, jakým způsobem by proběhla případná deportace ruského válečného zločince k soudu. Nicméně vůle evropských států i USA potrestat prokazatelná zvěrstva na Ukrajině je prvním důležitým krokem k tomu, aby spravedlnosti bylo učiněno nakonec zadost.

Zdroj: tvp.info



Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace