Sociálně demokratičtí předsedové končí až na výjimky, jakou je Miloš Zeman, stejně: odchodem do zapomnění. Co odchází s Bohuslavem Sobotkou, jenž včera oznámil, že rezignuje na poslanecký mandát? Svým způsobem jedno akční a silné trio české politiky.
Jedni vyzdvihovali jeho slušnost a morální integritu, druzí mu vyčítali nedostatek charismatu a neznalost cizích jazyků. Nyní opouští Bohuslav Sobotka nejvyšší tuzemskou politiku. S tou byl spojený přes dvacet let. Na co by se nemělo zapomínat? Že lobbista Miloš Růžička a advokát Radek Pokorný dokázali ve spojení s ním – expremiérem Sobotkou – ovládnout byznys i média. Trio bylo synonymem úspěchu, ale i „bezskrupulóznosti“.
Draví mladíci
Ti dva přátelé sociálnědemokratického Sobotky si totiž nemohli stěžovat. Advokát Pokorný zastupoval v právních sporech se státem jednu obří společnost za druhou. Mediální servis a PR služby většině z těchto firem zajišťovala zase propagační agentura Bison & Rose. A její tehdejší spolumajitelé, nejviditelněji Růžička (mimo jiné exporadce ministra vnitra Milana Chovance), nebyli žádní troškaři.
Propojení marketéra Růžičky, advokáta Pokorného a Sobotky bylo zjevné. Z jednoho úhlu pohledu, toho ryze majetnického a pragmatického, dokázala trojice mladých mužů to, co se povede v divokých vodách byznysu málokomu – ovládnout svého času tuhle zemi.
„Geniální“ propojení mediálního lobbisty, protřelého advokáta a slibného politika přineslo ovoce: dokázali být vždy v pravou chvíli na pravém místě, na místě, kde to kypělo penězi. Z druhého úhlu pohledu, sociálního (jejž by měl mít každý správný sociální demokrat v sobě hluboce zakořeněný), bylo člověku spíš úzko, slyšel-li o „úspěších“ dravé trojice v porovnání se situací horníků bydlících v bývalých bytech OKD.
Co však trio Sobotka–Pokorný–Růžička vlastně umělo, co dokázalo a jak to, že bylo s to být tak „úspěšné“?
Cesta za vlivem
Nejprve připomeňme, že v září roku 1999 do Pokorného advokátní kanceláře nastoupil Sobotka jako koncipient. V té době byl poslancem a šéfem podvýboru pro kapitálové a finanční trhy (od září 1998 do září 2001) a měl ve své agendě privatizační otázky.
psali jsme: Bohuslav Sobotka je hlavním poraženým roku 2017. Babiš si ho ,,namazal" na chleba
Pokorný tedy mohl mít dokonalý přehled o dění v této oblasti. A jistě i měl. A jak bylo uvedeno, Miloš Růžička, potažmo PR agentura Bison & Rose, zastupovala tytéž klienty jako Sobotkův přítel a advokát Pokorný.
Šlo například o společnosti Škoda Transportation, Eurovia, s nimiž se stát soudí či soudil. Mezi další klienty Růžičky nebo Pokorného patří či patřily například společnosti NWR, ČEPRO, ČEZ, Nadace ČEZ, ČSA, Komerční banka, Prague Airport či Dopravní podnik hlavního města Prahy. Růžička měl vliv na Českou televizi či vydavatelství Economia.
Čili Pokorný poskytoval právní služby, Růžička „lobboval“, Sobotka pro změnu premiéroval. Že spolu trio komunikuje, dokládaly například maily uniknuvší na xenofobní web White Media. Pozoruhodné třeba bylo, že v jednom dopisu apeloval šéf Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr na premiéra Sobotku (ten Švagra do funkce protlačil), aby byl na vládě schválen materiál na prodloužení smlouvy s právníky.
Veřejná zakázka měla hodnotu 80 milionů. Tolik měl stát zaplatit za právní služby skupině advokátů, kteří měli Státní správě hmotných rezerv pomoci ve sporu o naftu se společností Viktoriagruppe. Zakázku bez výběrového řízení nakonec získalo sdružení advokátů kolem Alexandra Mareše. A koho je Mareš blízkým spolupracovníkem? Nikoho jiného než Radka Pokorného, jehož pojí, jak je výše uvedeno a jak je známo, se Sobotkou letité přátelství.
Propojení Mareše na Pokorného bylo očividné: společenská smlouva advokátní kanceláře Pokorný, Wagner & partneři uváděl Mareše jako opatrovníka této společnosti. Možná to je náhoda, ale pomalu jako by se zdálo, že takto se dohazují stamilionové kšefty.
Privatizace OKD
Lobbisté z agentury Bison & Rose, tedy Růžička, dále advokát Pokorný a někdejší ministr financí Sobotka se pak společně setkali mimo jiné i při privatizaci společnosti OKD. Tu Sobotka coby někdejší ministr financí inicioval. Sobotka nesl za privatizaci důlní společnosti politickou zodpovědnost. Jeho důvěrný přítel Pokorný zastupoval Zdeňka Bakalu. Pro miliardáře, v jehož rukou zčásti OKD skončila, pracoval de facto i Růžička.
Privatizace vrhá dlouhodobě stín na kariéru premiéra a je jeho nejcitlivějším místem. I podle vyšetřovatelů byl totiž státní podíl prodán pod cenou. Česku tak mohla vzniknout dvacetimiliardová škoda.
Vše obětoval, o vše přišel
Sobotkova profesní dráha přitom dosud byla s politikou výlučně spojená. Ještě ani ne jako dvacetiletý se jako nadšený mladý sociální demokrat po revoluci podílel na obnově stranické buňky na rodné jižní Moravě. Jako spoluzakladatel Mladých sociálních demokratů se v 90. letech rychle stal jedním z nejnadějnějších mladých členů ČSSD.
Poprvé Sobotka zasedl v dolní komoře jako poslanec v roce 1996 a od té doby sněmovní lavici neopustil. O šest let později, v necelých třiceti letech, ho tehdejší premiér Vladimír Špidla jmenoval do čela klíčového resortu financí.
psali jsme: Kam zmizel Sobotka? ,,Neviditelného" premiéra ČSSD raději uklidila
Vrchol jeho kariéry přišel na začátku roku 2014. Když ho 17. ledna na Pražském hradě jmenoval prezident Miloš Zeman šéfem vlády, od voleb, které ČSSD na podzim 2013 s dvaceti procenty ovládla, uplynulo už 83 dní. Na uvedení do funkce si Sobotka musel počkat vůbec nejdéle ze všech dosavadních šéfů kabinetu.
Přestože se oba aktéři slavnostního ceremoniálu do kamer a fotoaparátů usmívali, jejich vztahy byly ve skutečnosti už dlouho napjaté. Zeman ani po jedenácti letech Sobotkovi neodpustil, že během ještě nepřímé prezidentské volby v roce 2003 patřil mezi ty sociální demokraty, kteří ho při hlasování obou komor parlamentu nepodpořili.
Zjednodušeně lze říct, že právě to nakonec zlomilo Sobotkovi vaz. Bitvu se Zemanem prohrál.
Ze Sobotky, na druhou stranu premiéra úspěšné vlády, se ze dne na den stal řadový straník i poslanec. Významnější funkci nedostal ani v rámci sněmovních orgánů. Ještě jako předseda vlády také oznámil rozchod s manželkou. „Politice obětoval všechno a o všechno také přišel,“ komentoval Sobotkovy poslední měsíce jeden z opozičních poslanců.
Krutá disciplína
Někomu to může být líto, jiný se raduje. Ale tak už to chodí. „Politika je krutá disciplína bez ovací na rozloučenou. Časem zjistíme, že toho pro naši zemi Sobotka neudělal vůbec málo,“ napsal na twitteru bývalý šéf a současný tajemník poslaneckého klubu ČSSD Roman Sklenák, který Sobotku ve Sněmovně nahradí. Čas tedy ukáže.
Nepřehlédněte na Security magazínu: Historie - vnímáme dějiny v souvislostech a nadhledem. Sledujte nejdůležitější okamžiky historie. S námi víte více
Tagy