72 let unikal velitel SS trestu, udělal chybu. Poláci ho vyčmuchali za oceánem

72 let unikal velitel SS trestu, udělal chybu. Poláci ho vyčmuchali za oceánem
Autor: flickr.com (CC BY 2.0)|Popisek: Ilustrační obrázek
15 / 03 / 2017, 16:00

Bývalý nacistický velitel se skrýval dlouhá léta v americké Minnesotě.

Bývalý nacistický velitel, 98letý Michael Karkoc, žil v Minnesotě, kde se ukrýval před spravedlností. Informovala o tom agentura AP.

Po dlouhých letech shromažďování a prověřování jeho činnosti za druhé světové války má polská prokuratura dostatek důkazů, aby se s bývalým nacistou mohl konat soud. Důkazy mají zahrnovat válečné dokumenty, svědectví přeživších a Karkocovy vlastnoruční vzpomínky napsané v ukrajinštině.

Karkoc měl podle žalobce Roberta Janického jako velitel SS nařizovat vypalování polských vesnic a zabíjet nevinné civilisty. Bývalý nacista měl velet zvláštní jednotce Ukrajinské sebeobranné legie. Vyšetřování Karkocova případu začalo již v roce 2013 v Německu a Polsku a postupně se zjistilo, že muž byl nacistickým velitelem SS, který podle polské prokuratury lhal americkým imigračním úřadům, když se chtěl dostat do USA. Na základě těchto a dalších důkazů bude nyní Polsko žádat Karkocovo vydání z USA. Dodává , že jeho věk by neměl představovat problém.

Karkocova rodina odmítá, že by byl muž zapleten do jakýchkoliv válečných zločinů. Jeho syn pak zpochybnil důkazy předložené polskou prokuraturou.Považuje vznesená obvinění jako skandální a nepodložené očerňování jeho otce. Připomíná, že jeho otec trpí Alzheimorovu chorobou a jeho převoz do Polska by mohl uškodit jeho zdravotnímu stavu.

Pokud by však americké úřady povolily Karkocovo vydání, mohl by v případě, že bude uznán vinným, strávit zbytek života ve vězení.

 

psali jsme:

Máme dnes trestat devadesátileté bývalé nacisty? Ano, byť jen symbolicky

 

Zdroj: usatoday.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace