Skotské referendum: NE samostatnosti

Skotské referendum: NE samostatnosti
Autor fotografie: Redakce|Popisek: Výsledky skotského referenda
19 / 09 / 2014, 07:30

Obyvatelé Skotska rozhodli ve včerejším referendu, že země zůstane součástí Spojeného království Velké Británie a Severního Irska.
Zdroj: BBC

Referendum se vyznačovalo vysokou volební účastí - téměř 85%. V 7:30 je spočteno 31 okrsků z celkem 32. K účasti na referendu se přihlásilo celkem 4 285 323 voličů, včetně mladistvých (16 a 17 let), což umožnil nový, loni schválený volební zákon. 

Z volebních výsledků uveřejněných zde vyplývá, že příznivci samostatnosti zvítězili pouze ve čtyřech okrscích, z nichž v nejvýznamnějším Glasgow získali 54%. Naopak v Edinburghu získali pouhých 39% a v Aberdeenu dokonce jen málo přes 41%, ačkoliv se jedná o města, kde žije velký počet Skotů.

Hlasování je vyvrcholením dvouleté kampaně. Rozhovory se nyní začnou vést o zvýšení pravomocí v rámci Skotska . Vůdce Skotské národní strany Alex Salmond řekl, že přijímá porážku, nicméně nevylučuje, že bude i nadále prosazovat nezávislost. 

V dopoledních hodinách se má k výsledkům referenda vyjádřit britská královna a premiér David Cameron.

Psali jsme také:

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.