Skrytá rizika Asociační dohody mezi EU a Ukrajinou

Skrytá rizika Asociační dohody mezi EU a Ukrajinou
Autor fotografie: Redakce|Popisek: Ilustrační foto
23 / 10 / 2014, 00:15

23.10.2014 / VÍME PRVNÍ: poslanci budou projednávat Asociační dohodu. Budou ukrajinští občané od začátku příštího roku cestovat do zemí Evropské unie bez víz? Jsou unijní státy připraveny na masivní příliv Ukrajinců?

Bez větší pozornosti médií budou naši zákonodárci v poslanecké sněmovně projednávat Asociační dohodu mezi EU a Ukrajinou.

(správně „vládní návrh k vyslovení souhlasu s ratifikací Dohody o přidružení mezi Evropskou unií a Evropským společenstvím pro atomovou energii a jejich členskými státy na jedné straně a Ukrajinou na straně druhé“ (odkaz zde).

Ve hře je přitom i úplné zrušení vízové povinnosti pro Ukrajince. Za realistický termín, kdy by EU mohla otevřít své brány, ukrajinská diplomacie považuje květen příštího roku. To se v Rize uskuteční summit EU s východními partnery.
Podle funkcionářů Evropské unie válka na východě Ukrajiny prý rozhodnutí o otevření hranic nijak neovlivní, pokud Kyjev slíbí, že "ani jeden člověk z východu, který se dostal na ukrajinské území nelegálně, nebude moci získat ukrajinský pas a odjet bez víz do EU".

Poslanci si snad uvědomí, že souhlasem i České republiky se otevřou ukrajinským občanům dosud uzavřené dveře. Podpisem Asociační dohody se totiž nejen zavede bezvízový styk mezi Ukrajinou a státy EU, ale současně s tím musí všechny státy zajistit pro občany Ukrajiny rovné pracovní podmínky.


Problém s migrací Ukrajinců do EU jsme popsali i v našem článku Žádostí Ukrajinců o azyl je trojnásobek a to jen je špička ledovce nebo Německo hlásí rekordní počet žádostí o azyl

Uvádíme jenom část textu Dohody (zdroj: Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR - Asociační dohoda)

název Dohody

text Dohody

text Dohody

Prozatím tuto Dohodu ratifikovalo pouze Bulharsko, Lotyšsko, Litva, Malta, Rumunsko, Slovensko a Ukrajina (zdroj: wikipedia)

Nic z toho, co se dělo a děje na Ukrajině od 21. listopadu 2013 (od tzv. „euromajdanu“, kdy začala ne?vyprovokovaná vlna protestů hned poté, co ukrajinská vláda pozastavila přípravy pro podpis této Dohody) nezabránilo tomu, aby Evropský parlament 16. září letošního roku „vyjádřil svůj souhlas s Asociační dohodou mezi EU a Ukrajinou, přičemž Dohoda byla současně ratifikována ukrajinským parlamentem v Kyjevě“. Pro úplnost uvádíme, že poslanci tehdy podpořili Dohodu poměrem hlasů 535 (pro): 127 (proti): 35 (zdrželo se hlasování).
V tiskovém prohlášení se uvádí, že „Na jejím základě se prohloubí politické přidružení a ekonomická integrace mezi EU a Ukrajinou a dojde k vzájemnému volnému přístupu na trhy smluvních stran.“ (zdroj: Evropský parlament)

Situace na Ukrajině je v posledních měsících mírně řečeno „nestabilní“. Na východní Ukrajině probíhá krvavá občanská válka se všemi důsledky z toho vyplývajícími. Stejně tak po ekonomické stránce je Ukrajina ve více než nelehké situaci (např. v tomto článku na serveru Svět průmyslu ze září letošního roku dokonce Ukrajina směřuje k ekonomické katastrofě.)

A v tuto chvíli mají naši zákonodárci vyslovit souhlas s ratifikací mezinárodní smlouvy, která otevírá hranice Evropské unie pro pracovní sílu z Ukrajiny v řádech statisíců uchazečů o zaměstnání?

Přitom země EU mají samy problém s vysokou mírou nezaměstnanosti (v srpnu bylo podle statistického úřadu Eurostat v Evropské unii bez práce 24,6 milionu lidí. Míra nezaměstnanosti činila 10,1 procenta a ve věkové kategorii do 25 let dosahovala dokonce 21,6 procenta).

Je k zamyšlení, zda by nebylo vhodné přehodnotit souhlas s touto Asociační dohodou.
Není to zase tak dávno, kdy se „staré“ země Evropské unie obávaly přílivu levné pracovní síly z východní Evropy, včetně České republiky. Ten se sice nekonal, ale jedním z důvodů byl bezesporu fakt, že v naší zemi byl stabilní demokratický režim a relativně dobře fungující ekonomika.

To se však nedá říci o současné situaci na Ukrajině. Nebude otevřena Pandořina skříňka?

Psali jsme také:

Žádostí Ukrajinců o azyl je trojnásobek a to jen je špička ledovce

Jak vypadá válka na Ukrajině v přímém přenosu?

OSN: na Ukrajině již bylo zabito nejméně 3660 lidí

Ukrajinská fronta: strany stahují děla a zároveň chystají novou ofenzivu

Ukrajinská revoluce po půl roce: vztek, zklamání, bída, smrt a beznaděj

Nové kolo války na Ukrajině přivede do ČR tisíce imigrantů - včetně pravicových extrémistů

Migrace cizinců do ČR: klid před bouří nebo nejsme zemí zaslíbenou?

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.