Šlachta odmítl nabídku na krajského policejního šéfa

Šlachta odmítl nabídku na krajského policejního šéfa
Popisek: Robert Šlachta
17 / 04 / 2018, 17:00

Vždycky to tak je, i když by být nemělo. Se změnou ve vedení rezortu vnitra přichází z pohledu mnohých policistů profesní šance na postup, anebo naopak pád a profesní útlum, zejména je-li nový ministr z jiné politické strany nežli z té, co rezort spravovala v minulém volebním období.

Nejagilnější byl v tomto ohledu někdejší ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD), jenž neváhal provést kontroverzní policejní reorganizaci, a to bez předchozí diskuze se státními zástupci – s kýmkoli (snad kromě svého mediálního poradce). Dnes je již více než jasné, že šlo předně o to zbavit se některých policistů včetně exšéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Roberta Šlachty.

psali jsme: Komise k policii: Cílem reformy nebylo odstranit Šlachtu

Šlachta, který po svém protestním odchodu z ÚOOZ působí coby náměstek Celní správy, nyní dostal podle informací tří na sobě nezávislých zdrojů prostřednictvím nového ministra vnitra Lubomíra Metnara, jenž je více nežli člověk hnutí ANO „vyslancem“ Hradu, pracovní nabídku na místo krajského policejního ředitele v Praze.

„Tuhle nabídku však Robert Šlachta odmítl, což je pochopitelné, jelikož je to opravdu pod jeho úroveň,“ řekl securitymagazinu.cz dobře informovaný zdroj.

Zlikvidovali mu i sekretářku

Současně se ukazuje, že Šlachta Chovancovi a ČSSD ležel opravdu v žaludku: vedení nové Národní centrály proti organizovaného zločinu, která vznikla sloučením ÚOOZ a protikorupční policie (ÚOKFK), se snažilo za každou cenu zbavit jeho lidí. A nejvíce nepohodlné bývají například sekretářky, poněvadž mohou ledacos vědět.

Jaroslavu B., bývalou Šlachtovu asistentku, propustili z Národní centrály proti organizovanému zločinu kvůli údajnému vynášení informací ze spisů. Do nich měla přístup kvůli své práci, při které zpracovávala statistiky o případech. Nyní žena útvar žaluje kvůli neplatnosti výpovědi. A má velkou šanci uspět, protože Generální inspekce bezpečnostních sborů zjistila, že se trestný čin nestal, a celou věc uzavřela.

psali jsme: Vedení policie zvažuje trestní oznámení na Roberta Šlachtu

Jaroslava B. u policie pracovala celých čtyřicet let a Šlachta její vynucený odchod okomentoval slovy: „Vnímám to jako profesní likvidaci mně blízkých lidí. Nikdy nic nevynesla. Navíc to odložili, protože se to nestalo.“

„Podala jsem žalobu na neplatnost výpovědi. Nechci žádné miliony, chci jenom ušlou mzdu, aby zaplatili výlohy za soud, a ráda bych, aby se mi omluvili, protože jsem to neudělala,“ vysvětluje Jaroslava B.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu: Historie - vnímáme dějiny v souvislostech a nadhledem. Sledujte nejdůležitější okamžiky historie. S námi víte více

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.