Slavný fyzik varuje: Lidstvo může být brzy nahrazeno superpočítači

Slavný fyzik varuje: Lidstvo může být brzy nahrazeno superpočítači
Autor: flickr.com (CC BY 2.0) |Popisek: Stephen Hawking
02 / 05 / 2017, 07:30

Slavný britský fyzik Stephen Hawking z Pekingu, varoval, že lidstvo může být nahrazeno superpočítači, pokud ,,závod" ve vyvíjeni umělé inteligence bude pokračovat tímto tempem.

Slavný britský fyzik Stephen Hawking z Pekingu, varoval, že lidstvo může být nahrazeno superpočítači, pokud ,,závod" ve vyvíjeni umělé inteligence bude pokračovat tímto tempem. Svůj vzkaz řekl Hawking v Pekingu, kde se účastní odborné konference.

,,Věřím, že vzestup silné umělé inteligence bude buď ta nejlepší věc, která lidstvo potkala, nebo naopak nejhorší. Měl bych říct, že zatím nevíme, která z těchto možností to bude. Ale měli bychom dělat vše proto, abychom zajistili, že budoucí vývoj nás v tomto ohledu obohatí," řekl Hawking, který může mluvit pouze pomocí speciálního zařízení, neboť má ochrnuté svalstvo vinou amyotrofické laterální sklerózy.

,,Vidím vývoj umělé inteligence jako trend, který ale skýtá problémy, s nimiž se musíme vyrovnat nyní i do budoucna. Pokrok ve výzkumu umělé inteligence je rychlý a možná bychom jej měli na chvíli zastavit a soustředit se na samotný výzkum, a nejen na to, abychom udělali umělou inteligenci ještě výkonnější, ale také na na maximalizaci jeho společenského prospěchu," dodal slavný fyzik.

Hawking věří, že technologie pokročila již do takového bodu, že není reálný rozdíl mezi tím, co může být dosaženo lidským mozkem a  co počítačem. ,,Počítače mohou teoreticky napodobovat lidskou inteligenci i ji překonat. Takže nemůžeme s jistotou vědět, jestli nám umělá inteligence pomůže, bude nás ignorovat, nebo budeme odstaveni ,,na druhou kolej" či nás umělá inteligence třeba zničí," zamýšlel se na konferenci Hawking.

Proslulý vědec vyjádřil obavu z toho, zda ,,chytré stroje" budou schopné převzít práci, již zatím vykonávají lidé. Zamýšlel se i nad tím, zda je umělá inteligence vyvinout svou vlastní mysl, a rovněž nad možným nekontrolovatelným technologickým vývojem, který nakonec ,,svrhne" lidstvo", jež mu pomáhalo se zdokonalovat.

 

psali jsme:

Proslulý fyzik konečně poletí do vesmíru. Už jsem nedoufal, že mě tam někdo vezme, prohlásil

 

Zdroj: rt.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace