Slavný generál a letec RAF Emil Boček exkluzivně pro Security magazín: Pilotovat Spitfire jsem nikdy nezapomněl

Slavný generál a letec RAF Emil Boček exkluzivně pro Security magazín: Pilotovat Spitfire jsem nikdy nezapomněl
Autor: Flickr.com|Popisek: Spitfire
10 / 02 / 2017, 08:30

ROZHOVOR

Včera se konala v Kině Pilotů slavnostní projekce dokumentárního filmu ,,20 minut nad Londýnem", v němž vystupuje slavný válečný veterán a letec RAF generál Emil Boček. Ten vzbudil v době natáčení snímku, který je i zároveň stručným průřezem jeho života, obrovský zájem britských médií včetně BBC.

Dokument se podařilo realizovat díky České mincovně a dalších partnerů a generál Boček tak mohl po 71 letech znovu zasednout na letišti Biggin Hill ve Velké Británii za knipl svého milovaného dvoumístného Spitfiru. I ve svých 93 letech je neobyčejně vitální a živě se zajímá o dění kolem sebe. Security magazínu po projekci filmu poskytl exkluzivní rozhovor.

Generál Emil Boček

Pane generále, předcházela vašemu letu nějaká speciální příprava?

Ne, vůbec. Pilotovat Spitfire se prostě nezapomíná i po 71 letech. Rovnou jsem šel do kabiny, vše bylo tak jako před lety - stejné letadlo, stejné přístroje. K přípravě nebyl žádný důvod.

Sám jste asi na patnáct minut stroj pilotoval, jaký to byl pocit po 71 letech?

Skvělý, a je jedno jestli létáte se stíhačkou, bombardérem nebo jiným typem letadla. Ve vzduchu jsem se vždy cítil dobře. Když mi byla nabídnuta možnost, abych znovu usedl do Spitfiru, váhal jsem jen cestu, kterou jsem absolvoval do Velké Británie (smích).

Po roce 1948 bylo velké množství pilotů RAF perzekvováno komunistickým režimem, vy ne. Jak se Vám podařilo se nedostat do rukou všemocných vyšetřovatelů StB?

Já jsem to s nimi měl vždy dobré. V roce 1946 jsem si otevřel opravnu motocyklů, kde si estébáci nechávali spravovat své stroje. Chodil ke mně pravidelně jeden z nich, který si ,,hrál" na to, že není od StB. Tak možná proto mě nechali na rozdíl od ostatních, kteří měli méně štěstí, být.

Jak na Vás na Čechy po vašem příchodu do Velké Británie pohlíželi Angličané? Byli jste na ,,stejné lodi", nebo se na Vás, české letce, dívali skrz prsty?

Ne, tak to vůbec. Jak říkáte, byli jsme všichni na jedné lodi. Měli jsme stejného nepřítele - nacismus, který jsme chtěli porazit. Angličané byli milí a pohostinští. To se nedá ale říct například o Polácích, kteří také sloužili u RAF. Ti na našich základnách dokonce kradli (smích).

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace