Šlechtová: „Bečvářovi jsem mandát neprodloužila, věděl to jako první. Opata je bojovník“

Šlechtová: „Bečvářovi jsem mandát neprodloužila, věděl to jako první. Opata je bojovník“
08 / 03 / 2018, 12:30

Výbor pro obranu Poslanecké sněmovny měl dnes na pořadu projednání návrhu vlády na jmenování nového náčelníka generálního štábu AČR generálporučíka Ing. Aleše Opaty.

Jednání výboru předcházelo podle zákona projednání vládou ČR. Ministryně obrany Karla Šlechtová poděkovala za dosavadní služby generálu Bečvářovi, ale před poslanci přiznala, že mu druhou žádost o prodloužení mandátu neprodloužila. „Bečvář se mé rozhodnutí dozvěděl jako první. Ve čtvrtek 1. března v 7.30. Odmítám spekulace, že to nevěděl jako první. Věřte, že prezentace mého rozhodnutí nebyla lehká situace pro mě, ani pro nikoho v místnosti,“ uvedla Šlechtová.       

čtěte také: Kvalitní moderní útočný vrtulník je neocenitelným prostředkem na bojišti, říká bývalý náčelník Generálního štábu ČR Jiří Šedivý

Generál Bečvář již dovršil důchodový věk, nicméně služební poměr mu zaniká až 30. června. Do té doby bude mimo jiné čerpat dovolenou a nárokové rehabilitace.

Ministryně následně představila poslancům nástupce náčelníka Generálního štábu Aleše Opatu. Uvedla, že podle ní má dosavadní zástupce Bečváře pro funkci nejlepší předpoklady. „ je to bojovník, voják srdcem i duší. Má ale i respekt u vojáků, věřím mu. “  Šlechtová rovněž uvedla, že během několika týdnů se shodli s Opatou na vizi armády a rozdělení rolí mezi Ministerstvo a Generálním štáb ve věci vojenských akvizic.   

psali jsme: Šlechtová nechala kvůli nákupu vrtulníků „vyklidit“ výbor od novinářů. Hodinu vysvětlovala

Aleš Opata strávil část kariéry u bojových jednotek a velel od roty až po brigádu rychlého nasazení.  „V roce 2008 jsem odešel na generální štáb, kde jsem pracoval jako ředitel operačního odboru a následně jako ředitel sekce plánovacích sil, kde se plánují vojenské operace,“ představil svou dosavadní kariéru v krátké řeči členům výboru sám Opata. Generálporučík působil ale také jako zástupce ČR v NATO a účastnil se během života sedmi vojenských operací. Tří pod velením OSN a čtyř pod NATO.

Poslanci se v rozpravě svorně vyjádřili, že Opata je nejlepším z možných kandidátů a že splňuje všechny požadavky pro řízení obrany státu. Prezident Zeman pravděpodobně podepíše jmenování generála Opaty příští týden.

autor: Kristýna Sazková

 

Tagy článku