Šlechtová na výboru připomněla ochranu Pobaltí. „Zkoušíte trpělivost Putina,“ reagoval Vích (SPD)

Šlechtová na výboru připomněla ochranu Pobaltí. „Zkoušíte trpělivost Putina,“ reagoval Vích (SPD)
29 / 03 / 2018, 14:30

Na středečním jednání Výboru pro obranu uvedla Ministryně Karla Šlechtová informace ke všem plánovaným zahraničním operacím v letech 2018-2020 s výhledem na rok 2021. Řeč přišla i na ochranu vzdušného prostoru Pobaltí, k němuž měl obecné výhrady poslanec SPD Radovan Vích.

V návrhu působení sil a prostředků rezortu MO v zahraničních operacích žádá vláda a Parlament ČR o navýšení limitů počtu osob v některých zahraničních operacích ještě v druhé polovině 2018 a o souhlas s dalším působení sil a prostředků rezortu MO ve všech zahraničních operacích v letech 2019 a 2020. Tento dokument přišla dnes před poslance obhajovat ministryně Karla Šlechtová a náčelník Generálního štábu Josef Bečvář.

„Účast na těchto mírových misích nám pomáhá jednak v mezinárodní prestiži a jednak o ni mají velký zájem samotní vojáci,“ hájila navýšení počtu vojáků ministryně Karla Šlechtová. Více než dvojnásobek českých vojáků (z 50 na 120)  by měl působit v Mali jako reakce na aktuální hrozby a minimalizaci masové migrace, která se v oblasti Sahelu rekrutuje.  

čtěte také: Ministryně Karla Šlechtová obětí vydírání kvůli radarům?

Z navyšování limitů počtů osob ve 2. polovině roku 2018 se týká ale také Mise Resolute Support/Afganistán – navýšení ze současných 390 osob, oproti schváleným 250 osobám, Operace Inherent Resolve/Irák- navýšení ze současných 65 na 110 osob ( chemická jednotka pro monitorování situace a řešení případných incidentů). Výjimkou je ochrana vzdušného prostoru pobaltských států (Air Policing) v roce 2019. Česká armáda se k této operaci vrací poprvé od roku 2012.

Proti návrhu navýšení počtu vojáků se v obecné rovině postavil poslanec PSD Radovan Vích, který přednesl stanovisko poslaneckého klubu strany.“ SPD chápe nároky NATO a požadavky na navýšení vojáků, ale české armádě se tříští síly. Nemůžeme být v 9 misích, 4 pozorovatelských a ještě hlídat Pobaltí,“ argumentoval Vích. Ministerstvo obrany by podle poslance nemělo jen bezhlavě navyšovat, ale stanovit si dvě, tři prioritní zahraniční mise, vzhledem k velikosti naší armády. „ Máme málo vojáků a útvary nejsou zcela naplněné. Co do počtu je za námi už jen Lucembursko. Měla by se udělat analýza, z jakých misí se naši vojáci mohou stáhnout. Nepřijde mi vhodné posilovat ochranu vzdušného prostoru (Air policing) v Pobaltí, v době, kdy se vypovídají po Evropě diplomaté. Zkoušíme trpělivost prezidenta Putina,“ reagoval Vích na návrh znovuobnovení ochrany vzdušného prostoru pobaltských států.

doporučujeme: EXKLUZIVNĚ: Zkrat ostrahy Masarykova nádraží? Ozdobil uniformu přeškrtnutou mešitou a šel do služby. Naposled

Jednání výboru se nečekaně zúčastnil také Miroslav Kalousek, který nahradil Karla Schwarzenberga, toho času člena diplomatické delegace ve Skandinávii. „Nemám jedinou námitku proti tomu, co je deklarováno ohledně působení Armády ČR, ale ať schvaluje vládou s důvěrou, nikoli bez ní, “ notoval si Kalousek s předsedkyní výboru Janou Černochovou.

Stanovisko výboru bylo schváleno 11 z 12 přítomných poslanců,  vláda má na programu projednání misí 11.dubna

autor: Kristýna Sazková

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace