Šlechtová nechala kvůli nákupu vrtulníků „vyklidit“ výbor od novinářů. Hodinu vysvětlovala

Šlechtová nechala kvůli nákupu vrtulníků „vyklidit“ výbor od novinářů. Hodinu vysvětlovala
Autor fotografie: fcb|Popisek: Karla Šlechtová
18 / 01 / 2018, 14:30

Na poslední chvíli nechala zařadit předsedkyně Výboru pro obranu Jana Černochová vysvětlení ministryně obrany Karly Šlechtové k pochybnostem při nákupu víceúčelových vrtulníků. Šlechtová nicméně požádala o zařazení bodu do stupně „V“ Vyhrazené, a novináři museli následně místnost opustit.

„Rozhodnutí zařadit informaci o projektu vrtulníků do vyhrazeného režimu bylo motivováno tím, že informace obsahovala některé neveřejné údaje,“ uvedl následně Petr Sýkora z tiskového oddělení ministerstva obrany.

Zpravodajem bodu byl poslanec Karel Krejza, který inicioval jeho zařazení na pořad jednání na základě informací z deníku Právo. Článek referoval o protestním vstoupení člena výběrové komise z důvodu údajného nadržování jeho kolegy americké straně při výběru víceúčelových vrtulníků. Ministryně Šlechtová nechala bezprostředně po prosáknutí informace celou věc prošetřit.  

„Tato záležitost byla uzavřena s tím, že stížnost jednoho ze členů týmu na chování vedoucího byla shledána jako nedůvodná,“ uvedlo na dotaz SM tiskové oddělení s dovětkem, že se jednalo o neřešené osobní spory. Zakázka spadá pod prvního náměstka Daniela oštovala, který na obraně působí od roku 2013. Podle důvěryhodných zdrojů redakce je právě Koštovalova pozice vinou průtahů při tendru nejistá.

psali jsme: Kvalitní moderní útočný vrtulník je neocenitelným prostředkem na bojišti, říká bývalý náčelník Generálního štábu ČR Jiří Šedivý

Vysvětlování před poslanci za zavřenými dveřmi trvalo přibližně hodinu a ministryni doplňoval náčelník generálního štábu generál Josef Bečvář. Během jednání někteří členové výboru odešli předčasně. "Vysvětlení paní ministryně Šlechtové v otázce výběru vrtulníků považuji v současné době za dostačující. Vyhrazený režim byl na místě,“ uvedl pro SM místopředseda výboru Radovan Vích (SPD), který vydržel až do konce. Podle dalšího člena výboru Roberta Králíčka (ANO) je nezbytné držet se při výběru koncepce a technických požadavků Armády ČR.

Zakázka za cca 12 miliard korun má přesah i do zahraniční politiky Itálie a USA. Ministryně Šlechtová se v prosinci setkala s novým americkým velvyslancem v ČR Stephenem Kingem, ale podle jejích slov nešlo o jednání na téma vrtulníků, nýbrž o zdvořilostní návštěvu u příležitosti nástupu nového velvyslance do funkce. S italským velvyslancem Bartolomeo Lamonarcou se ministryně na rozdíl od svého předchůdce ve funkci Martina Stropnického dosud nesetkala.

související: Výběr víceúčelových vrtulníků působí netransparentním a chaotickým dojmem, říká poslankyně Jana Černochová

Do finále tendru (marketingového průzkumu) se probojovaly dva stroje - americký vrtulník Bell UH-1Y a italská Augusta od firmy Leonardo. Pro Italskou stranu hovoří cena, které se pohybuje okolo 7 miliard korun, ovšem může se v závislosti na vybavení podstatně zvýšit. Výhodou americké strany jsou vazby společnosti Bell na Českou republiku. V Praze má totiž již několik let své hlavní regionální sídlo a podle vyjádření vedení společnosti by chtěla společně se státním podnikem (Letecké opravny Malešice) LOM Praha vybudovat servisní a výcvikové centrum. 

Autor: Jan Blažek

Tagy článku

-->