Na středečním jednání Poslanecké sněmovny vystoupila k novele zákona na Zajištění obrany ministryně obrany Karla Šlechtová. Poprvé veřejně připustila, že tendr na nákup víceúčelových vrtulníků začne znova, a to od nuly, tedy stádiem marketingového průzkumu.
„ Výsledkem marketingového průzkumu po dvou letech. Po dvou letech nikdo neprošel. Takže v tuto chvíli jsem zadala Generálnímu štábu, že do 31. ledna chci přesnou reálnou specifikaci na pořízení víceúčelových vrtulníků, které budou použitelné pro Armádu České republiky,“ uvedla ministryně. Jedním z požadavků Armády byl kupříkladu vyhřívaný rotor proti námraze nebo kolový podvozek, které kupříkladu americká společnost Bell nedokázala zajistit.
související: Šlechtová nechala kvůli nákupu vrtulníků „vyklidit“ výbor od novinářů. Hodinu vysvětlovala
Šlechtová si ve vystoupení postěžovala také na stav výzbroje AČR „Máme ruská děla. Máme radary, které jsou 15 let po své životnosti. A proč se to neřešilo? V tuto chvíli mi leží na stole hodně věcí. Já to řeším. Já to vyřeším. A budu doufat, že za ty čtyři roky tady bude někdo stát, kdo řekne, že to bylo správně vyřešeno a že jsme rádi, že to Šlechtová podepsala.“
„Ministryně Šlechtová, kdyby nechtěla být kolegiální, by to klidně svedla na svého předchůdce Stropnického a ten podle zákona o padajícím… by to shodil na náčelníka generálního štábu, kterého si ale vybral sám! To vysvětluje, proč včera vládní a pseudokoaliční poslanci odmítli dát armádě víc peněz, jak navrhovala ODS. Oni je prostě neumí přetavit v techniku.,“ uvedl člen Výboru pro obranu Karel Krejza (ODS) na svém facebooku.
psali jsme: Kvalitní moderní útočný vrtulník je neocenitelným prostředkem na bojišti, říká bývalý náčelník Generálního štábu ČR Jiří Šedivý
Podle Šlechtové je ale na vině i Zákon o zadávání veřejných zakázek, ačkoli připustila, že připomínky ministerstva obrany byly zakomponovány. Na vině prodlení jsou dle ministryně třeba i prověrky „Mnoho akvizičních procesů vyžaduje prověrky uchazečů na pořízení právě například techniky nebo dalších věcí, ne všichni uchazeči toto splňují. V tuto chvíli se stalo, že již například dva velké akviziční procesy jsme museli vrátit s tím, že nesplňují technické parametry. Čili ty procesy netrvají dlouho jenom kvůli tomu, že to nelze naplánovat, ale trvá to i kvůli tomu, že se uzavírají, protože nikdo nevyhrál danou zakázku, a soutěží se to nanovo,“ argumentovala před poslanci.
související: Výběr víceúčelových vrtulníků působí netransparentním a chaotickým dojmem, říká poslankyně Jana Černochová
Šlechtová následně rozbalila u řečnického pultíku papír formátu A3, kde byl podle všeho soupis akvizic na letošní rok. „Za rok 2018 tím, že máme rozpočet 58,9 mld., ten odhad je 1,13 % za podmínky, že všechny akviziční procesy, které jsou plánovány na rok 2018, budou realizovány. Já teď v lednu stojím před Parlamentem ČR, před Poslaneckou sněmovnou a sděluji vám, že nebudou. Nebudou, protože některé musíme upozadit, některé budou dlouho trvat a některé se budou muset posunout do roku 2019,“ uzavřela Šlechtová.
Podle koaličního poslance Roberta Králíčka nemá cenu navyšovat armádě fixně rozpočet zákonem, pokud ty peníze nedokázala utratit jako v případě nákupu vrtulníků „Chápu, že prostě tendr může spadnout pod stůl, protože ani jedna strana, která se probojovala do finále marketingového průzkumu, není s to dostát technickým požadavkům armády... Opravdu potřebujeme vyhřívaný rotor nebo kolový podvozek?“ tázal se Králíček na svém profilu. Podle něj bude tedy lépe, když se začne od nuly s reálnými technickými požadavky. „ Aspoň se budou moci přihlásit i další účastníci a mohli bychom při nákupu ušetřit,“ uzavřel člen Výboru pro obranu Králíček.
Ruské stroje Mi24/35 tedy ve výzbroji AČR ještě chvíli zůstanou.“ Obecně platí, že vrtulníky jsou k dispozici maximálně do dvou let od podpisu smlouvy,“ uvedlo na dotaz SM tiskové oddělení Armády ČR. V případě, že by však vyhrála výběrově řízení americká společnost Bell, dá se s dodávkou počítat v podstatně rychlejším termínu.
Autor: Jan Blažek