Slovenský ministr vnitra po tlaku opozice i koalice podá demisi

Slovenský ministr vnitra po tlaku opozice i koalice podá demisi
Autor fotografie: Screenshot YouTube|Popisek: Robert Kaliňák
12 / 03 / 2018, 11:00

Slovenský ministr vnitra za nejsilnější vládní stranu Směr-sociální demokracie (Směr-SD) Robert Kaliňák na dnešní tiskové konferenci ohlásil demisi. Kaliňákovu rezignaci po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušníkové požadovala opozice i nejmenší vládní strana Most-Híd.

Kaliňák, který je místopředsedou Směru-SD, je druhým ministrem kabinetu premiéra Roberta Fica, který po dvojnásobné vraždě oznámil rezignaci. Minulý týden ve funkci skončil ministr kultury a Kaliňákův stranický kolega Marek Maďarič.

"V této chvíli je velmi komplikovaná situace. Je důležité pro Slovensko, aby stabilita byla zachována. Mé rozhodnutí rezignovat souvisí s tím, abychom dokázali situaci uklidnit," řekl novinářům Kaliňák. Neuvedl, zda po odchodu z vládního postu bude vykonávat poslanecký mandát.

Kaliňák minulý týden svůj odchod z vládní funkce opakovaně odmítl. Představitelé Ficova Směru-SD ale v uplynulých dnech opakovaně uvedli, že jsou připraveni nabídnout Mostu-Híd takové řešení, aby tato strana zůstala v koalici.

Kaliňák je ministrem vnitra nepřetržitě od roku 2012, stejný post zastával i v první Ficově vládě v letech 2006 až 2010. Dlouhodobě čelil výtkám opozice a médií, že je politicky odpovědný za neřešení různých kauz.

Slovenské vládní strany i prezident budou jednat o krizi

Širší vedení menší slovenské koaliční strany Most-Híd, která po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové vybídla k odchodu vnitra vnitra za nejsilnější vládní stranu Směr-sociální demokracie (Směr-SD) Roberta Kaliňáka, se dnes odpoledne sejde na jednání ke stávající politické krizi. Prezident Andrej Kiska bude pokračovat v jednáních se zástupci dvou koaličních stran.

Již o víkendu se sešli premiér a předseda Směru-SD Robert Fico a předseda strany Most-Híd Béla Bugár, výsledky jednání žádná ze stran nekomentovala. Schůzka se uskutečnila po pátečních protivládních demonstracích, které byly největší od protikomunistických shromáždění v listopadu roku 1989.
Místopředseda Směru-SD a vicepremiér Peter Pellegrini o víkendu připustil, že strana je připravena i na personální změny ve vládě.

Kiska se dopoledne sejde se zástupci strany Most-Híd, odpoledne pak s představiteli Slovenské národní strany (SNS), která je součástí vládní koalice složené ze tří stran. Minulý týden hlava slovenského státu přijala zástupce opozičních stran s výjimkou krajně pravicové strany Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko. Kiska se dříve vyslovil pro zásadní rekonstrukci vlády nebo vypsání předčasných voleb jako způsobu řešení krize důvěry lidí ve stát.

Během dneška se také očekává jednání vedení SNS. Její místopředseda Anton Hrnko se nechal slyšet, že předsednictví SNS by se mohlo zabývat i vznesením požadavku na odchod ministryně spravedlnosti za Most-Híd Lucie Žitňanské z vládní funkce. SNS dříve například odmítla návrh ministryně na zmírnění trestů držení nepatrného množství drog.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu: Survival  - jak se chovat, abyste přežili v pustině nebo džungli? A kam se schovat před teroristickým útokem? S námi víte více

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku

-->