Slovenský ministr zahraničí: Schengen přestal existovat

Slovenský ministr zahraničí: Schengen přestal existovat
Popisek: Ilustrační foto
03 / 09 / 2015, 12:45

Šéf slovenské diplomacie Miroslav Lajčák prohlásil, že schengenský prostor, který má kontrolovat vstup cizinců na území většiny zemí Evropské unie, v podstatě přestal existovat kvůli masovému přílivu migrantů a uprchlíků.

 

Slovensko je zásadně proti povinným kvótám na rozdělení migrantů a absolutně podporuje společnou migrační politiku. "Jsme finančně, materiálně či personální ochotni pomoci státům, ale přesná částka, jakou umíme poskytnout, ještě není jasná," uvedl ministr Lajčák. Návrh dalšího postupu Slovenska při řešení migrační krize včera schválila vláda.

„Přes země, které jsou povinny střežit schengenské hranice, cestují migranti naprosto volně. Za normálních okolností je těžké dostat schengenské vízum, teď sem ale přijíždějí desetitisíce lidí a nikdo je nekontroluje. Tak máme Schengen nebo ho nemáme?" zeptal se Lajčák.

Podle jeho slov je třeba za daných okolností posílit ostrahu vnějších hranic mezi zeměmi EU a se státy, které s nimi sousedí, a „důsledně je chránit". Přitom slovenský ministr zdůraznil, že Slovensko je proti zavedení povinných kvót pro příjem uprchlíků v jednotlivých zemích Evropské unie. Tuto iniciativu aktivně prosazuje Evropská komise.

Kabinet proto navrhuje nejen důslednou ochranu Schengenského hraničního, ale také řešení příčin migrace a převaděčských gangů. "Odmítám vidět Slovensko jako nesolidárně zemi," zdůraznil.

Podle Lajčáka by jedna z možností, jak bojovat proti nelegální migraci, mohla být i systematičtější spolupráce informačních služeb. Díky tomu by bylo možné snadněji potírání sítí převaděčů, kteří vydělávají na neštěstí druhých. Jak dodal, problémem je, že neexistuje společný postoj Evropské unie, ale každá země problém řeší samostatně. "Evropská unie je reaktivní místo aby byla proaktivní. Od červnové Rady se prakticky o tomto tématu nediskutovalo. A čím méně diskutujeme a čím méně jsme racionální, tím vyšší jsou emoce, "řekl Lajčák.

Zdroj: spravy.pravda.sk, sputniknews.com

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace