Slovenský premiér: Odmítáme kvóty, odmítáme ekonomické uprchlíky. Budeme se bránit.

Slovenský premiér: Odmítáme kvóty, odmítáme ekonomické uprchlíky. Budeme se bránit.
Autor fotografie: MGlen /Wikipedia, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported|Popisek: Slovenský premiér Robert Fico
20 / 09 / 2015, 16:45

Slovensko využije všechny "právní mechanismy", aby nepřijímalo uprchlíky. Jsou bezpečnostním rizikem a jedná se ve většině o ekonomické utečence.

V sobotním vysílání v TV Markíza řekl premiér, že pokud by v úterý 22. září odhlasovali ministři vnitra členských zemí EU povinné kvóty na rozdělení uprchlíků, Slovensko se bude proti usnesení bránit veškerými právními nástroji, které umožňuje Lisabonská smlouva.

"Budu považovat za velký zásah do pravidel fungování EU, pokud se takový názor bude prosazovat silou oproti jinému názoru," sdělil premiér. Navíc podle něj se jedná o ekonomickou migraci; v opačném případě by utečenci, kteří utíkají před válečným konfliktem požádali o azyl v prvním bezpečných zemích, ať se jedná o Řecko, Srbsko nebo Maďarsko.

"Trvám na tom, že hlavní tito lidé jsou ekonomičtí migranti, jinak by zůstaly už na území těch zemí, kde se mohou cítit bezpečně," tvrdí Fico. Podle něj je povinnosti příslušných unijních orgánů rozlišovat ty utečence, kteří pomoc skutečně potřebují od těch, kteří odcházejí do Německa, Švédska a dalších západoevropských zemí jen z ekonomických důvodů.  Fico tvrdí, že komise neustále tlačí slovenskou stranu k přijetí běženců a podle tohoto systému by se na slovenském území mohlo pohybovat až 50 tisíc uprchlíků.

Dalším problémem je podle něj bezpečnostní riziko spojené s utečenci. "Zahráváme si s ohněm, protože o těchto lidech nic nevíme. Když je někdo přesvědčen, že na Slovensko přijde 2 000 migrantů, o kterých budeme něco vědět, tak se mýlí. Tito lidé prošli přes hranice, aniž by je někdo zastavil, identifikoval. Nebyly odebrány otisky prstů. Bezpečnostní riziko je vysoké," říká Fico.

Zdroj: sme.sk, youtube, MojaMarkiza

Foto: autor: MGlen, pod licencí Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace