Slovenští muslimové protestují proti diskriminaci

Slovenští muslimové protestují proti diskriminaci
Popisek: Ilustrační foto
17 / 11 / 2015, 07:15

Slovenský premiér "Za terorismem jsou vždy muslimové. Výjimkou je Breivik"

Premiér Fico znovu zdůraznil, že jeho kabinet vnímá bezpečnost státu jako nejvyšší prioritu. V této souvislosti se vyjádřil i ke stížnosti slovenských muslimů, kteří reagovali na premiérova slova o"monitorování každého jednoho muslima na Slovensku". Podle Islámské nadace na Slovensku totiž udělal Fico z části obyvatelstva ČR hrozbu bez závěrů policie či soudů. Fico je však přesvědčen, že je povinností státu monitorovat, zda členové muslimské komunity žijící legálně na Slovensku, resp. migranti, kteří dočasně přicházejí na Slovensko, nemají propojení se skupinami napojenými či přímo zainteresovanými na teroristické aktivity. Muslimská komunita na pětimilionovém Slovensku není příliš početná, podle odhadů žije v zemi několik tisícovek muslimů. Zdroj: hn.hnonline.sk

„Skutečnost, že vrahové v Paříži při svém běsnění volali Boží jméno, není důkazem jejich spjatosti s islámem, ale pouze jejich ubohou snahou omluvit vlastní nelidské činy,“ konstatuje nadace ve svém stanovisku.

"Pravda je taková, že s výjimkou Breivika v Norsku jde vždy o představitelů muslimů, kteří jsou za teroristickými útoky," upozornil Fico. Připomněl v této souvislosti i potvrzenou informaci německé tajné služby, že v minimálně ve 100 případech bojovníci Islámského státu verbovali nové členy v táborech migrantů. "Pokud nebudeme monitorovat naše tábory na východním Slovensku či v Gabčíkovu, mohlo by se nám stát, že i nám sem je přijde někdo verbovat, "uvedl Fico, který ujistil, že vše se děje v souladu se zákonem.

Pravicový radikál Anders Behring Breivik v roce 2011 zabil 77 lidí. Svůj čin zdůvodnil snahou zachránit Norsko a západní Evropu před islamisty. Ve vězení si odpykává 21letý trest s možností prodlužování až na doživotí.

Podle Zuzany Štefulové z Ligy pro lidská práva je v demokratické zemi nepřípustná jakákoli diskriminace na základě náboženství nebo etnicity. „Monitorovat je potřeba lidi, kteří se chovají rizikově,“ dodala. „Kolektivní paušalizování do úst premiéra nepatří,“ upozornil opoziční šéf zahraničního výboru slovenského parlamentu František Šebej. Zdroj: novinky.cz

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.