Slovní přestřelka mezi prezidentem a premiérem pokračuje. Kvůli 150 milionům korun

Slovní přestřelka mezi prezidentem a premiérem pokračuje. Kvůli 150 milionům korun
Popisek: Ilustrační foto
10 / 02 / 2016, 15:45

Zaplatili jsme únoscům nejen 150 miliónů výkupného, teď ještě zaplatíme 800 milionů korun Turecku za to, že nebude dál pouštět uprchlíky.

Kornatice (Rokycansko) 10. února (ČTK) - Prezident Miloš Zeman potvrdil, že Česko zaplatilo za dvě unesené Češky v Pákistánu výkupné. Částka se podle jeho informací pohybovala kolem 150 milionů korun, a to podle kurzu využitého při přepočítání. Rozhodování o zaplacení označil za obrovské dilema. Zeman to řekl při návštěvě Plzeňského kraje v reakci na dotaz studentky při setkání s občany Kornatic na Rokycansku. Češky se zpátky domů dostaly loni v březnu po dvou letech v zajetí.

"Pokud vím tak 150 (milionů korun), ale záleží na tom, podle jakého kurzu to počítáte, což ale samozřejmě není podstatné," řekl Zeman na otázku, co říká na informace, že Česko zaplatilo za unesené 145 milionů korun.

"Zastávám zásadu, že politici by měli problémy řešit, ne je komentovat způsobem, který v oblasti národní bezpečnosti nikomu a ničemu nepomůže," napsal Sobotka ČTK v reakci na Zemanova slova.

Informaci, že Česko za Hanu Humpálovou a Antonii Chrásteckou, které byly uneseny v Pákistánu, zaplatila Česká republika šest milionů dolarů (zhruba 145 milionů korun), přinesl týdeník Respekt. Zveřejnění částky vyvolalo silnou kritiku tajných služeb a vedení státu. Podobné informace obvykle nebývají zveřejňovány.

Vláda prý ohrožuje bezpečnost českých turistů, stane se z nich lovná zvěř.

Vicepremiér a předseda lidovců Pavel Bělobrádek, který je členem Bezpečnostní rady státu, považuje za nešťastné, když politici komentují utajované informace. Trvá na tom, že informace o výkupném za dvě Češky není správná.

ODS chce odstoupení Stropnického, zbytek opozice trvá na vyšetřovací komisi

Podle Zemana je zaplacení obrovské dilema. "Představte si, že bychom nezaplatili a ty dívky by byly popraveny. Nebo, což je lepší varianta, zůstaly by v harému některého z únosců. Ale když riskujete smrt českých občanů, tak si to téměř nikdy nebudete brát na svědomí, ledaže by ti občané byli usvědčení zločinci, tak byste si říkali, tak tady by je zavřeli, no tak nechte je únoscům, ale takový případ, pokud vím, nenastal," uvedl Zeman.

Prezident dodal, že ČR bude nyní platit Turecku 800 milionů korun. "Za to, že se zavázalo, a pouze zavázalo, že nebude dál pouštět migranty, a ten závazek mimochodem neplní," uvedl prezident. Pokud by se tedy český stát rozhodl, že Turecku tyto peníze nezaplatí, tak ještě 650 milionů korun ušetří.

Podle Respektu rozhodnutí, že stát výkupné zaplatí, padlo ještě za vlády Jiřího Rusnoka. Mezi tehdejšími ministry prý sice panovaly obavy, zda zaplacení výkupného nepovede k nebezpečnému precedentu, nakonec ale převážila starost o život mladých žen. Vyjednávání s únosci poté převzal současný kabinet Bohuslava Sobotky (ČSSD).

Čeští vládní představitelé oficiálně tvrdí, že s teroristy nevyjednávají a neobchodují, naposledy v souvislosti se zadržováním pěti mužů v Libanonu a jejich výměnou za v Česku zadržované dva Libanonce. Odborníci zabývající se vyjednáváním s teroristy zveřejnění konkrétní částky kritizují. Informace podle nich může ohrozit nejen uneseného Čecha v Libyi, ale i případně další unesené v budoucnosti.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace