Slušní lidé, hlaste se miliardáři Daliboru Dědkovi. Hledá právě vás

Slušní lidé, hlaste se miliardáři Daliboru Dědkovi. Hledá právě vás
Autor fotografie: Screenshot YouTube|Popisek: Dalibor Dědek
17 / 08 / 2017, 16:00

Zakladatel velmi úspěšné firmy Jablotron Dalibor Dědek rozšířil řady miliardářů v politice.

,,Hledám slušné lidi", tak zní základní ,,verbovací" slogan Dalibora Dědka, který se stal dalším miliardářem, který chce zakotvit v politice. Dědek se rozhodl finančně podpořit STAN v době, kdy lidovci podrazem vypověděli již hotovou koalici, která mohla být zajímavou alternativou k hnutí ANO, ale i ČSSD. Předseda KDU-ČSL se však polekal preferencí, které předpovídaly tomuto uskupení relativní neúspěch a slibný projekt jedním šmahem ,,zařízl".

Zakladatel Jablotronu vstupuje rovnou na tenký led, který si tak trochu podlámal sám, když před nějakým časem prohlásil, že jeho firma ,,začínala z nuly" a žádné dotace nečerpala. Pak si Dědek vzpomněl, že během 10 let získal Jablotron na dotacích zhruba 10 milionů korun, a on si to ,,neuvědomil". Přitom ve svém základních prioritách má obsaženu větu, že chce docílit ,,maximální eliminace státních dotací a investičních pobídek do businessu".

Dědek se podle svých slov rozhodl vstoupit do politiky proto, aby se pokusil změnit negativní vnímání politické reprezentace. Otázkou je, zda to ještě jde, a jestli to naopak nebude ještě horší. Dědkovi se jistě nedají upřít určité idealistické úmysly, jenže v momentě, kdy bude zakladatel Jablotronu zvolen do vysoké politické funkce, bude se už chovat jako ,,klasický" politik, stejně jako Andrej Babiš a jiní. To znamená hájit si svůj ,,píseček" proti těm ostatním, kteří si kus z něj chtějí vzít. Dědek se bude chovat jako ,,klasický" politik, a to i v případě, že najde své slušné lidi, s nimiž chce razantně změnit vnímání politiků (a nyní už i sebe) veřejností, která je politikou značně znechucena. 

Na druhé straně se v české politice díky krizi tradičních politických stran doslova roztrhl pytel s miliardáři v politice. Babiš tento trend začal a po něm se přidali další - Pavel Sehnal, Marek Dospiva, nyní i Dalibor Děděk. Bylo by zajímavé se ptát, zda by ostatní miliardáři vstupovali do politiky, pokud to před nimi neudělal Andrej Babiš, a pokud by převládl pouze jakýsi idealistický pohled na politiku. Dědek a další veřejně angažovaní miliardáři jistě negativní obraz české politiky nenapraví, ale mohou se o to alespoň částečně pokusit.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.