Slzný plyn a vodní děla. Policie zasahovala v Brenneru proti levicovým aktivistům

Slzný plyn a vodní děla. Policie zasahovala v Brenneru proti levicovým aktivistům
Autor: YouTube/screenshot
08 / 05 / 2016, 08:45

Stovky demonstrantů se včera střetly s policií v Brennerském průsmyku spojujícím Itálii s Rakouskem. Protestující nesli transparenty vyzývající ke zrušení hranic, které až dosud mezi oběma schengenskými zeměmi fakticky nefungovaly.

Většinou mladí levicoví radikálové z Itálie se snažili překročit hranici v místech, kde Rakousko připravuje postavení plotu a rozmístění kontrol, jež by měly zastavit případný proud migrantů do země. Policie proti demonstrantům, kteří obsadili i rakouské nádraží, nasadila slzotvorný plyn a vodní děla. Nejedná se o první demonstraci, ty se opakují každý týden, protože aktivisté nesouhlasí s plánem rakouské vlády zavést pohraniční kontroly na rakousko-italské hranici.

Skupina demonstrantů na chvíli okupovala železniční stanici v obci Brenner a začala házet na policisty kameny a dýmovnice. Policie poté odpověděla slzotvorným plynem. Když se jí podařilo vytlačit protestující z nádraží na silnici, nasadila i vodní děla. Italská agentura AGI uvedla, že byli zraněni dva policisté a zadrženo několik demonstrantů.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker v rozhovoru poskytnutém německým médiím upozornil na to, že brennerský přechod mezi Itálií a Rakouskem je důležitou evropskou dopravní křižovatkou a spojnicí mezi Severem a jihem Evropy. „To je důvod, proč by zablokování Brenneru mělo nejen vážné ekonomické důsledky, ale i těžký politický dopad,“ zdůraznil.

Zároveň kritizoval Vídeň za její postup v migrační krizi, který podle něj vyvolává pokušení zavírat hranice a podněcuje extrémně pravicové projevy i jinde v Evropě. „To, co pozorujeme v Rakousku, bohužel vidíme i v jiných evropských zemích, kde si politické strany hrají s obavami lidí,“ uvedl Juncker. Zdroj: lidovky.cz

Rakouský ministr vnitra Wolfgang Sobotka tyto výtky znovu odmítl. Zopakoval, co už řekl koncem dubna: že žádná zeď ani zábrany na hranicích nebudou, ale v případě nutnosti se zavedou kontroly. Tyto kontroly přitom nemusejí být nijak „bolestné“, jestliže uprchlíci budou v Itálii zaregistrovaní a nedojde k jejich novému nekontrolovanému přívalu.

„Brenner pro mě není hranice, nýbrž mezník,“ řekl podle agentury APA Sobotka. Nicméně dodal, že Brenner je symbol pro Evropu, ale také pro pašeráky lidí.

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace