Slzný plyn, střelba. Napětí na řecko-turecké hranici roste. Erdogan vzkazuje EU, aby si vzala svůj ,,spravedlivý díl" uprchlíků

Slzný plyn, střelba. Napětí na řecko-turecké hranici roste. Erdogan vzkazuje EU, aby si vzala svůj ,,spravedlivý díl&quote; uprchlíků
04 / 03 / 2020, 12:30

Řecko-turecká hranice zažívá v těchto dnech mimořádné napětí poté, co Turecko otevřelo běžencům hranice do Evropy. Turecký prezident Recep Erdogan předevčírem obvinil Řecko, že zabilo dva migranty na hranici. Řecko to prostřednictvím mluvčího vlády odmítlo a považuje Erdoganův výrok za dezinformaci. Ankara požaduje současně po EU, aby jí pomohla ,,sdílet břemeno" pomoci se syrskými migranty.

Na řecko-turecké hranici začíná přituhovat. V pondělí navíc prohlásil turecký prezident Recep Erdogan, že na hranici došlo ke střelbě, za níž mohou Řekové, a při které zahynuli dva migranti. To však řecká vláda prostřednictvím svého mluvčího odmítla.

Deník N uvedl, že Turecko otevřelo syrským uprchlíkům cestu ze země, ale kdo se vrátí kvůli vyhrocené situaci, která je umocněna střelbou řeckých policistů, taky je prý zastaven a zmlácen. Řecká policie podle agenturních zpráv používá proti uprchlíkům slzný plyn, aby zastavila jejich nápor. Již minulý týden kvůli nastalé situaci posílily Řecko i Bulharsko své hranice, kde začínají přibývat incidenty. U řecko-tureckých hranic se má nacházet nyní až 15 000 běženců.

Ankara se obrátila na EU, aby jí pomohla zvládnout problém se syrskými uprchlíky, který však sama způsobila tím, že otevřela hranice s odůvodněním, že už dále nemůže čelit jejich další vlně. Turecko přijalo již předtím zhruba 3,5 milionů syrských uprchlíků a Ankara hrozila již několikrát v minulosti, že jim otevře ,,bránu" do Evropy. Turecko na druhé straně odmítlo Erdoganovými ústy finanční pomoc ze strany EU, která měla údajně činit 1 miliardu eur na zvládnutí situace spojenou s migrací.

Erdogan tak patrně sleduje svůj dlouhodobý cíl - aby Evropa absorbovala poměrně značnou část syrských uprchlíků, protože Ankara se o ně již dál nemůže starat, což ji vyšlo na několik desítek miliard eur. Erdoganova snaha by ovšem mohla stát na začátku nové migrační krize se všemi svými důsledky.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.