Šmejdi a hyeny opět během pandemie okrádají důchodce!

Šmejdi a hyeny opět během pandemie okrádají důchodce!
Autor fotografie: flickr.com (CC BY-SA 2.0)
19 / 05 / 2020, 09:00

Během pandemie se v naší společnosti neprojevila jen větší solidarita a ohleduplnost mnoha lidí či obrovské nasazení všech v pomáhajících profesích. K aktivitě vyhecovala i různé šmejdy, co se neštítí podvést seniory.

Ani v době karantén kvůli pandemii COVID-19 bohužel neustávají ve své činnosti tzv. šmejdi, kteří se neštítí absolutně ničeho. Eviduji nesčetně případů, kdy se v době nouzového stavu pokoušejí předně ze starších lidí podvodným způsobem vymámit peníze. Zneužívají důvěřivosti seniorů a jejich věkem způsobené duševní a fyzické slabosti. Navíc sází na to, že lidé mají za krizových okolností větší strach a jsou proto méně ochotní se bránit nebo někomu zavolat o pomoc.

Praktiky jsou čím dál záludnější

Příkladů toho, jak se šmejdi snaží z lidí vymámit peníze, lze najít mnoho. Mezi ty nejbizarnější patří např. nabídka drahých amuletů a potravinových doplňků, které prý pomáhají tělu chránit se před různými respiračními infekcemi, včetně koronaviru. Samozřejmě bez jakéhokoli prokázaného účinku. Dále byl i medializován případ, kdy místo dezinfekčního gelu dostali zákazníci obyčejnou citronovou vodu. Vyskytli se i podvodní prodejci roušek, kteří oslovovali lidi telefonicky a vydávali se za zástupce zdravotní pojišťovny.

Kapitola sama pro sebe jsou nabídky údajně levnější energie. O vážnosti situace svědčí skutečnost, že Energetický regulační úřad, který má na starost mj. i ochranu zákazníků a klientů, nyní zaznamenal nárůst případů. Podvedení zákazníci mohou spíše než úsporu čekat vysokou pokutu či jiné problémy.

Dozvěděl jsem se např. o případu nemocné osmdesátileté paní, která dostala na konci dubna dopis od energetických šmejdů, kteří ji nutili k zaplacení částky 12 500 Kč (tj. zhruba celého jejího jednoho důchodu) firmě Lidová energie s.r.o. A to přesto, že u nich nikdy neuzavírala žádnou smlouvu, aspoň ne vědomě.

Až zpětně se přišlo na to, že před třemi lety za ní přišli nějací lidé – milý pár, kterým udělala kafe. Ti se jí ptali, zda by souhlasila, že jí pošlou srovnání dodavatelů energií, proti čemuž nic nenamítala. A pak chtěli jen podepsat „potvrzení“, že u ní byli. Prý pro šéfa, aby věděl, že splnili úkol. Paní do ruky vůbec nic nedali a ona tak vůbec netušila, že jim podepsala plnou moc a smlouvu...

šmejdi

Jedna z faktur, která letos v dubnu zmiňované důchodkyni přišla. Společnost Lidová energie vše vyřizuje přes vymahačskou firmu Rychlé řešení pohledávek. (TZ)

 

Falešní kontroloři a další energetičtí šmejdi

Zjištěny byly také případy zprostředkovatelů energetických aukcí vydávajících se za zástupce velkých dodavatelů či např. kontrolory. Nabízet měli roušky proti podpisu. Ve skutečnosti však šlo o podpis o změně dodavatele energie. Levnější plyn či elektřinu nabízeli i podomní prodejci, kteří využívali toho, že s rouškou je těžší identifikace a jen tak někdo je proto nepozná. Známé jsou také případy nabídek levnější elektřiny obvoláváním lidí.

Nejzáludnější na obvolávání je to, že různé lidské hyeny jsou schopné dostat z lidí potvrzení smlouvy i takto na dálku po telefonu. Zvláště lidé z řad seniorů jsou pak často velmi překvapeni, když se dozví, že nějakou smlouvu uzavřeli. Podvodníci užívají tzv. „metodu ano“, kdy volající pokládá hned několik otázek za sebou a volaný na ně odpovídá vždy jen ano. Pak ale mají volaní mnohem menší vůli říct ne, když přijde na řadu otázka uzavření smlouvy. Od takovéto smlouvy na dálku je samozřejmě možné odstoupit do 14 dní bez udání důvodu. Problém je ale v tom, že v době omezení vycházení mohli mít zvláště někteří senioři strach smlouvu písemně zrušit a jít s touto výpovědí na poštu, na což i hodně šmejdů spoléhalo.

 Buďte rodičům i prarodičům nápomocní!

Určitě proto zajděte či zavolejte svým starým rodičům nebo prarodičům, jestli se jim teď taky nestalo něco podobného a věc co nejrychleji řešte. Není možné, aby se k těmto hnusným a odporným praktikám jen přihlíželo. Šmejdi by si měli uvědomit, že za podvodné jednání jim budou hrozit větší sankce než za normálních okolností a také by měli nést za své jednání důsledky. Jejich praktikám je třeba udělat přítrž!

Přeji hezký den a veselou mysl!

 

Autor: Tomáš Zdechovský (europoslanec za KDU-ČSL)

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.