Kontroverzní směrnice EU, která odzbrojuje občany. Jednal o ní parlamentní Výbor pro bezpečnost

Kontroverzní směrnice EU, která odzbrojuje občany. Jednal o ní parlamentní Výbor pro bezpečnost
14 / 05 / 2018, 15:00

Výbor pro bezpečnost se poprvé sešel ve svých nových prostorách. Mimo „pirátské“ novely zákona o registru smluv, jejíž projednávání přerušil do rozhodnutí Ústavního soudu, měl na programu také další „třaskavou“ záležitost – informace o aktuální situaci ohledně často kritizované tzv. „odzbrojovací“ směrnice Evropské komise. Vůči ní podala Česká republika žalobu – mimo jiné proto, že se sice tváří jako směrnice o trhu, ve skutečnosti ale zasahuje i do bezpečnosti. Tato oblast by přitom měla být ve výhradní pravomoci každého členského státu.

Náměstek ministra zahraničních věcí Ivo Šrámek nicméně přítomné zákonodárce příliš nepotěšil. Sice ji Česká republika podala loni v srpnu, v současné době ale probíhá teprve písemné řízení. Rozsudek se tak dá očekávat nejdříve v prvním pololetí roku 2019. Soudní dvůr navíc koncem února zamítl návrh na předběžné opatření ve formě odkladu. Povinnost implementovat směrnici tedy trvá – a do českého práva má být předpis zařazený už do poloviny září.

psali jsme: Pirát Kolářík nejde přes mrtvoly. Registr smluv musí brát ohledy na bezpečnostní zájmy státu

Poslanec Zdeněk Ondráček (KSČM) v této souvislosti připomněl nedávné prohlášení ministerstva zahraničí Francie, že každá země o zbraních rozhoduje svobodně sama. „Česká republika je snad také svobodnou zemí“, řekl a dodal, že ČR je šestou nebezpečnější zemí světa, zatímco Francie, která legální zbraně mezi lidmi hrdě omezuje, je v tomto žebříčku až velmi daleko za námi. Bývalý ministr vnitra a nynější místopředseda Výboru pro bezpečnost Milan Chovanec pak zopakoval, že směrnice je podle jeho názoru nejednoznačně napsaná, je proti zdravému rozumu, disproporční a diskriminační – nevztahuje se například na Švýcarsko. Podle něj je třeba jednat s ministerstvem vnitra, jaké jsou možnosti směrnici neimplementovat. Sám vidí dvě možnosti. Buď budeme odvážní, nebudeme implementovat i za cenu restrikcí a rychle připravíme nový zákon, nebo směrnici implementovat budeme, ale jen v absolutním minimu a s maximálním využitím výjimek. „Lidem jsme slíbili, že se za ně popereme“, dodal.

psali jsme: Co přinese Komárkovo pozvání na imunitní výbor?

Jan Bartošek z odboru bezpečnostní politiky ministerstva vnitra informoval, že do Sněmovny dodali implementační návrh, ovšem jen provizorní. Podle něj se jedná o minimalistické pojetí toho, co směrnice zavádí – a měla by se připravit komplexní novela, která právě bude moci využít všechny výjimky, které směrnice umožňuje. Aktuálně celou věc řeší pracovní skupiny, dokončují návrh nového zákona o zbraních a změny by Ministerstvo vnitra mělo předložit vládě do poloviny příštího roku.

Poslance Josefa Bělicu (ANO) zajímalo, jestli má česká žaloba na neplatnost směrnice šanci uspět. Podle Ondřeje Serduly, vládního zmocněnce pro zastupování ČR před soudním dvorem Evropské unie, velká není. Přestože žalobu formulovali tak, aby měla šanci co největší. „Tyto žaloby většinou úspěšné nejsou. Podobnou podalo Polsko kvůli tabáku a neuspělo“. Pokud prý směrnici neimplementujeme, ani nepřijmeme nový zákon a ani neuspějeme se žalobou, bude to nejspíš drahé. „Jestliže členský stát neudělá vůbec nic, sankce jsou vysoké a platné ihned. Jejich výše vychází ze závažnosti porušení, délky porušení a také z finančních možností daného státu“. Jak dodal, například Slovinsko v rámci řízení o porušení povinnosti implementovat jinou směrnici dostalo sankce ve výši 40 tisíc Euro denně.

psali jsme: Ve výboru pro bezpečnost to jiskřilo. Koten byl přesto zvolen

Výbor pro bezpečnost v závěru vzal informace na vědomí a uložil předsedovi Radku Kotenovi (SPD), aby požádal v této věci ministerstvo vnitra o hlubší součinnost a intenzivní komunikaci. Z vyjádření jednotlivých členů bylo napříč politickým spektrem patrné, že tato směrnice bude v tomto výboru hledat zastánce jen těžko. Podobné to bylo i v minulém funkčním období – tehdy poslanci implementační předlohu vyřadili z programu schůze, a naopak přijali ústavní zákon o bezpečnosti ČR, který by podle některých právních názorů směrnici obešel. Tento zákon ale neprošel přes Senát.

Nepřehlédněte na Security magazínu:  Defence - tanky, lodě,  letadla, obrněné vozy. Jaké jsou nejnovější trendy ve zbrojním a obranném průmyslu? S námi víte více

Tagy článku

-->