Smrt daňové konkurenci. Evropa chce sjednotit základ daně

Smrt daňové konkurenci. Evropa chce sjednotit základ daně
Autor fotografie: Pixabay|Popisek: Ilustrační foto
27 / 10 / 2016, 12:45

Evropská komise včera představila plán na zavedení jednotného základu daně z příjmu právnických osob ve všech státech EU. Společnosti mají danit najednou příjmy ze všech států a výnos pak přeposílat do jednotlivých zemí podle předem stanoveného klíče.

Takzvaný společný konsolidovaný základ daně z příjmů právnických osob vytvoří podle Komise pro nadnárodní společnosti v Evropě rovné podmínky a ukončí vyhýbání se daňovým povinnostem. Zisky by tak už nešlo kvůli optimalizaci daní převádět z jedné země do druhé. Systém se bude povinně týkat firem s ročními příjmy nad 750 milionů eur.

"Z debat, které jsem jako eurokomisař pro daně vedl, jasně vyplývá, že firmy potřebují jednodušší daňová pravidla v rámci společného evropského trhu. Zároveň musíme pokročit v boji proti vyhýbání se daňovým povinnostem. Ministři financí by na tento ambiciózní a dobře načasovaný balíček měli pohlížet nezaujatě, neboť z něj vzejde stabilní daňový systém uzpůsobený pro 21. století." uvedl eurokomisař pro hospodářské a finanční záležitosti, daně a cla Pierre Moscovici.

EU na plán pospíchá, a proto navrhuje jeho zavedení ve dvou krocích. Nejprve se má ujednotit základ daně ve všech státech EU. Ve druhém kroku by nadnárodní společnosti měli sečítat své zisky z celé Unie a pak na ně aplikovat základ daně a vypočtené odvody následně přerozdělit podle klíče mezi státy.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.